31°
Hava Durumu
Hissedilen : 35°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 3.9 Km/S - GB
Nem : 58%
canlı izle
YÜKSEK KONUT KİRALARI VATANDAŞIN BELİNİ BÜKÜYOR!
Tarih: 04/01/2017
Kaynak: Kent Haber
YÜKSEK KONUT KİRALARI VATANDAŞIN BELİNİ BÜKÜYOR!
Bodrum’da yaşamını sürdüren birçok vatandaşın en çok şikayet ettiği konuların başında ilçede yarımada genelinde konut kiralarının çok yüksek olması geliyor.

Özellikle İstanbul ve diğer illerden yoğun göçün yaşandığı ilçede kira fiyatları her geçen gün artış gösteriyor. Ülke geneliyle kıyaslandığında oldukça yüksek olan Bodrum kiraları ilçede memuriyet görevi yapanların tayin istemesine bile sebep oluyor. Özellikle geliri sabit çalışan kesimi ençok zorlayan gider kalemlerinden biri olan kira, özellikle ekonomik sıkıntıların yoğun yaşadığı şu günlerde vatandaşların belini büküyor.

Bodrum’daki yüksek kiralardan dertli olan vatandaşlar sosyal medyada “Bodrum’da Kiralar Denetlensin” adıyla bir grup kurarak Bodrum Belediye Meydanı’nda yüksek kira eylemi yapmış ve change.org’da imza kampanyası bile başlatmıştı.

Konu hakkında görüşlerini sorduğumuz gayrimenkul uzmanı Metin Sığırtmaç, kiraların yükselmesinin sebebinin arz talep dengesi ve Bodrum’da kat yüksekliği sınırlamasının olmasından kaynaklandığını belirterek şunları söyledi;

“Türkiye geneliyle kıyasladığını zaman Bodrum’da kiralar oldukça yüksek. Bodrum Yarımadası’nda 3+1 daireyi 2 bin liranın altında bulamıyorsunuz. Temiz, rutubetsiz, oturulabilecek bir gayrimenkulu bin 500 – 2 bin liranın altında bulamıyorsunuz. Dolayısıyla burada yaşayan halk zor durumda kalıyor. Maaşların belli düzeyde olduğu, milli gelirimizin belli olduğu bir ortamda 2 bin lira kirayı insanlar ödeyemez oldular. Dolayısıyla insanlar sıkıntı yaşıyorlar. Bu sebeple birçok insan Mumcular’a göç etmek zorunda kaldı. Oradan ev almak, ev kiralamak durumunda kaldı. Birçok insan Mumcular ikamet etmek ve işlerine minibüslerle gelip gitmek durumunda kaldı” dedi.

BODRUM KİRALARI AKDENİZ ÜLKELERİYLE KIYASLANDIĞINDA BİLE YÜKSEK

Bodrum’daki kira fiyatlarının kimi Akdeniz ülkeleriyle kıyaslandığında bile yüksek olduğuna işaret eden Sığırtmaç, şunları dile getirdi:

“Bize benzer Akdeniz ülkeleriyle kıyaslandığında bile kiraların aylık 500 Dolar ve altında olduğunu gözlemleyebiliriz. Portekiz’de aylık 300 dolardan başlayarak çok rahat, çok güzel evler kiralayabilirsiniz. Ben Bodrum’da kiraların düşeceğini düşünmüyorum. Çünkü Bodrum’a gelen insanları düşündüğümüz zaman, daha çok göç alacağını düşünüyorum. Geometrik bir büyüme var. Her gelen bir şekilde bir yakınını ve akrabasını Bodrum’a taşımayı düşünüyor. Nüfus artışıyla beraber bu kiraların düşeceğini tahmin etmiyorum. Hem Avro ve Dolar kur dengesinin olmaması, hem de yaşadığımız ekonomik sorunlar kiraları geri götürmeyecektir. Ev sahiplerinin beklentisi de aynı seviyede kalacaktır. Evi 3 ay boş kaldığında, evim neden boş kaldı diye düşünmeyecektir ki bizim yaşadığımız tecrübeler bunu gösterdi. Ben ev kiralarının gerilemesi gerektiğini düşünüyorum ama gerileyeceğini de sanmıyorum” dedi.

BODRUM YARIMADASI’NIN BELLİ BİR PROFESYONELLİKTE EKSPERTİZİ YAPILAMIYOR

Bodrum Yarımadası’nın belli bir profesyonellikte ekspertizinin yapılamadığının altını çizen Metin Sığırtmaç konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bir bankaya tapu veriyorsunuz, profesyonel ekspertiz firmalarına gönderiyorlar, onlar bile gelip bize danışıyorlar. Ekspertiz yapamıyorlar çünkü arazinin engebeli olması, çok farklı kalitelerde evlerin yapılıyor olması, her 50 metrede denize yakınlık, uzaklığına göre gayrimenkullerin fiyatlarının değişiyor olması, maliyetlerinin değişiyor olması. Bodrum’un bir ekspertizi yok. Mesela İstanbul Ataşehir’de evlerin birim fiyatları budur dersiniz. Bodrum’da böyle bir şey diyemiyorsunuz. Bodrum’da genel bir metrekare birim fiyatı yok. Ne kiralıklarda, ne de satılıklarda. Dolayısıyla Bodrum’un profesyonel bir değerlemesini yapılması da gerekli. Biz bununla mücadele ediyoruz. Hatta bir kampanya bile başlattık, ücretsiz ekspertiz yapıyoruz, evinizin değerini neye göre belirlediğiniz diye. Yine de mülk sahipleri kendi istek ve arzularına göre evin fiyatını belirliyorlar. Kiralar da aynı şekilde. Ben 2 bin lira istiyorum diyor, neye göre istiyorsunuz diyoruz. Ben istiyorum diyor. İstedikleri için de boş kalıyor.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ibrahim
05/01/2017
Daha da yukselsin
Daha da yukselsin yeterki gelmesin gelmeyinde bodruma biz istemiyoruz ztn gelmesini kimsenin.. fakir adamin hele hiç işi yok bodrumda

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30