21°
Hava Durumu
Hissedilen : 21.4°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - GB
Nem : 82%
canlı izle
YSK'YA YÖNELİK TEPKİLER SÜRÜYOR...
Tarih: 19/04/2017
Kaynak: Kent Haber
YSK'YA YÖNELİK TEPKİLER SÜRÜYOR...
16 Nisan’da gerçekleştirilen halkoylamasında Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun aldığı mühürsüz zarf ve oyların da geçerli sayılması kararına tepkiler sürüyor.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapılırken, akşam saatlerinde bir grup vatandaş Belediye Meydanı'nda protesto eylemi yaptı. CHP'nin basın açıklamasında referandumun iptal edilmesi ve YSK’nın görevini bırakması talebinde bulunuldu.

Akşam saatlerinde partinin Çarşı Mahallesi’ndeki ilçe binasında yapılan basın açıklamasına ilçe başkanı Recai Seymen, kadın kolları Başkanı Emel Çakaloğlu ile çok sayıda partili katıldı. Basın açıklamasını okuyan Recai Seymen, sözlerine “16 Nisan Anayasa değişikliği halk oylamasında yüksek katılım sağlanan Bodrum’da % 80 “HAYIR” oyu vererek, Cumhuriyetimize ve Demokrasiye inanan Bodrum halkına teşekkür ederiz” diyerek başladı. Seymen şunları söyledi:

“Partililerimiz ve Gönüllülerimiz, verdiğiniz tüm emekleriniz ile Bodrum'da % 80 "HAYIR" ile Muğla'da en yüksek oyu, Türkiye'de ise ilçeler içinde ilk sıralarda yer aldı. Bodrum, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920 de kurarak, Kurtuluş Savaşını kazanan ve bugünkü Cumhuriyetimizi kuran Gazi Meclise ve parlamenter Demokrasiye verdiği oylar ile sahip çıkmıştır. Tek Adam sistemine hayır demiştir” dedi.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, halkoylamasında yasaların yok sayıldığını öne sürerek sözlerine şöyle devam etti:

“Sevgili Bodrumlular, yapılan referandum öncesiyle de sonrasıyla da yasaların yok sayıldığı, yasaların çiğnendiği bir halk oylaması olarak Cumhuriyet tarihimize bir kara leke olarak düşmüştür. O nedenle YSK bu ağır yükü taşımaması için bu referandumun tümden iptal etmeli ve görevlerini derhal bırakmalıdırlar. YSK oylamanın devam ettiği sırada mühürsüz zarf ve oyların da geçerli olabileceği yönünde yaptığı basın açıklaması ile son derece manidardır. Bu tutum halkımızın YSK’ya olan güvenini derinden sarsmıştır. Yine bu yapılan halk oylamasında yurt dışı oylarda mühürsüz oyların sayılmayacağına karar vererek tam tersi bir karar uygulanması da çok manidardır. Açıkçası Türk halkı referandum sonuçlarına da, YSK’ya da inanmamaktadır. YSK kendilerini oraya getiren iktidar partisinin ve onun temsilcilerinin istekleri doğrultusunda uygulama yaparak bu referandumu şaibeli bir duruma düşürmüştür.”

Yüksek Seçim Kurulunun aldığı kararın 2,5 milyon oy üzerinde şaibe yarattığını savunan Seymen, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Maalesef, Yüksek Seçim Kurulu’nun, mühürsüz oy zarflarının iptaline yönelik Seçim Kanunu’na 2010 yılında getirilen bir hükmü ve aynı yöndeki genelgesini iktidar partisinin istemi üzerine uygulamaması 2,5 milyon oy üzerinde şaibe yaratmıştır. Tartışmalı sonucun daha şimdiden istikrarsızlık, adaletsizlik ve hukuk dışı keyfi uygulamalara yol açtığı açıklıkla görülebilmektedir. Ülkemizde halkın Hayır’larının çıkan sonucu aşan boyutları olduğu tarihsel bir gerçekliktir. Bütün olumsuzluklara karşın bu referandum süreci, ülkemizde demokratik duyarlılıkların geliştiğini, toplumun en az yarısının mevcut gidişe hayır dediğini, özgür, yasaksız, baskısız, adil ve demokratik koşullarda bir seçim yapılabilse Hayır’ın kazanacağını göstermiştir. Ulusal birlik ve beraberliğimizi, Cumhuriyetimizi ve Demokrasimizi büyük tehditler beklediği önümüzdeki süreçte Ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturmak için daha yüksek bir azim ve inançla hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde seferber olan Birlik ve beraberlik içinde bu çalışmaları yapan Bodrum ilçe örgütümüz, Partililerimiz ile bu süreçte katkı koyan diğer Siyasi Partilere, Sivil toplum örgütleri ve Gönüllülere teşekkür ederiz” dedi.

Seymen, basın açıklamasının sonunda “Bodrum’da da bin 293 numaralı sandıkta mühürsüz oy kullanma hadisesi oldu. Söz konusu sandıkta hayır oylarının çok yüksek olmasına rağmen ilçe seçim kuruluna örnek bir karar olsun diye itiraz ettik. Önceki akşam ilçe seçim kurulu toplandı, 4’e 3 olarak bu itirazımızı reddettiler” dedi.

BELEDİYE MEYDANI'NDA PROTESTO EYLEMİ...

Bodrum'da akşam saatlerinde biraraya gelen vatandaşlar ise tencere tava çalarak YSK'nın mühürsüz oy pusulalarını geçerli saymasına tepki gösterdi.

Bodrum Belediye Meydanı'nda saat 19.00'da toplanan vatandaşlar, tencere tava çalarak YSK'yı protesto etti. Vatandaşlara CHP İlçe Başkanı Recai Seymen de destek verdi. İzmir ve 10. Yıl Marşı'nı okuyan eylemciler, 'Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor', 'Evet devletin hayır milletin', 'Her yer hayır, her yer direniş' sloganları attı. Herhangi bir açıklama yapmayan grup, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30