31°
Hava Durumu
Hissedilen : 35°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 3.9 Km/S - GB
Nem : 58%
canlı izle
MÜZELER GÜNÜ KUTLANDI
Tarih: 18/05/2017
Kaynak: Kent Haber
MÜZELER GÜNÜ KUTLANDI
18 Mayıs Dünya Müzeler Günü Bodrum’da çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Sabah saatlerinde Bodrum Kalesi’nde Leman Albaş ve Cengiz Çelikel’in “Derinliklerdeki Amphoraların Çığlıkları” isimli serginin açılmasıyla başlayan etkinlikler Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla müze eğitim çalışmasıyla devam etti.

Öğleden sonra Orta Avlu’da “Antik Dönem Teknikleriyle Kuyumculuk Sanatı” adlı atölye çalışmasının yapıldığı kutlama etkinlikleri İngiliz Kulesi’nde gerçekleştirilen konferansların ardından kokteyl ile sona erdi. Etkinlikler hakkında Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Tayfun Selçuk şunları söyledi:

“Dünya Müzeler Günü müzemizde gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinlikler kutlandı. Sabah saatlerinde sergi açılışı ve sonrasında müze eğitimi çalışmamızla birlikte sabah programını tamamladık. Öğleden sonra Milas Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Canan hanımın antik dönemdeki takı tasarımlarıyla ilgili yaptığı bir atölye çalışması oldu. Bu çalışmada antik dönemde takıların nasıl tasarlandığını öğrenildi. Ardından konferanslara geçildi. Bu konferansların ilkinde ben 2016 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ndeki çalışmalar hakkında kısa başlıklar halinde bilgiler sundum. Benden sonra sosyal antropolog Hasan Harmancı Bodrum Kalesi’ndeki St. Jean Şövalyeleri Dönemine ait armalarla ilgili bir sunum yaptı.”

Dünya Müzeler Günü nedeniyle Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi’nin gece de açık olduğuna işaret eden Selçuk, “vatandaşlarımızın coşkusuyla beraber Dünya Müzeler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi gün boyu ziyaretçi akınına uğradı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30