24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 66%
canlı izle
ADRİYATİK'İ GEÇEN KADINLAR ANLATTI
Tarih: 12/08/2017
Kaynak: DHA
ADRİYATİK'İ GEÇEN KADINLAR ANLATTI
Bodrum'dan Tutkum adlı tekneyle denize açılan, 57 yaşındaki Ceyda Güleçyüz, 52 yaşındaki Neşe Vidinli Hasipek ve 58 yaşındaki Pırıl Adanalı'dan oluşan Deniz Tutkusu Seyirde ekibi, Adriatik Denizi seferini ve yaşadıkları anıları paylaştı.

Bodrum Deniz Müzesi tarafından düzenlenen galeri sohbetleri 'Denizden Gelen Sesler'e, Ceyda Güleçyüz, Neşe Vidinli Hasipek ve Pırıl Adanalı'dan oluşan Deniz Tutkusu Seyirde ekibi konuk oldu. 23 Nisan'da Bodrum'dan 'Tutkum' teknesiyle denize açılan ve Adriatik Denizi'ni geçen ekip, söyleşide seyirleri ile ilgili bilgi verdi. 70 gün süren ve Yunanistan, Korint, İtalya, Hırvatistan'a ulaşıp tekrar dönerek 2 bin 100 mil yol yapan yelken tutkunu 3 kadın, seyir boyunca yaşadıklarını, karşılaştıkları zorlu hava koşulları ile mücadelelerini deniz tutkunları ile paylaştı.

Tutkum teknesinin sahibi ve kaptanı olan Neşe Vidinli Hasipek, "Kadından kaptan olmaz" diyenlere inat olarak bu seyri gerçekleştirdiklerini belirterek, "70 gün süren ve 2100 mil yol yaptığımız seyirde gittiğimiz her ülkede ve her limanda Türk kadınının gücünü ve farklılığını anlatıp, denizlerde de olduğumuzu gösterdik. Bazıları oldukça şaşırdı ve ‘Teknede mutlaka bir erkek vardır' diyerek tepki verdi. Gittiğimiz yerlerde, limanlarda da kadın denizci göremedik desek yeridir. Ama kadınların da yelken yapabildiğini denizlerde olduğunu göstermek için çıktığımız bu seyrimizde amacımıza da ulaştık. Türk bayraklı teknemizde Adriatik denizini geçip geri dönererek seyrimizi tamamladık. Bizim gibi deniz tutkunu kadınlara da örnek olmayı diliyoruz" dedi.

Deniz Tutkum Seyirde ekibi, daha sonra seyirle ilgili hava ve yolculuk koşulları ile ilgili bilgiler verdi. Söyleşi soru cevap bölümü ile sona erdi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30