29°
Hava Durumu
Hissedilen : 29°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 7 Km/S - BKB
Nem : 28%
canlı izle
GELENEKSEL KIYI TEMİZLİĞİNDE BİLİNDİK MANZARALAR!
Tarih: 16/09/2017
Kaynak: Kent Haber
GELENEKSEL KIYI TEMİZLİĞİNDE BİLİNDİK MANZARALAR!
Uluslararası Kıyı Temizliği Günü nedeniyle Bodrum’da kıyı temizliği yapıldı. Bitez Adaboğazı Koyundaki etkinliğe katılan öğrenciler poşetler dolusu atık malzeme topladı.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA tarafından düzenlenen etkinlikte, İlçedeki özel okullardan Marmara Koleji ve Uğur Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve bazı veliler kıyı temizliği yaptı. Bitez Belediye Kafe’de toplanan 50’e yakın kişi, sahil şeridinden yürüyerek Bitez Adaboğazı mevkisine yürüdü. Yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşün ardından doğa harikası koya ulaşan grup, burada piknikçiler ve tatilciler tarafından bırakılan atıkları tek tek topladı. Etkinliğe katılan öğrenciler de insanların çevreye karşı daha duyarlı olmalarını istedi.

Yapılan etkinliğin uygulamalı bir eğitim olduğuna dikkat çeken yetkililer, vatandaşları daha dikkatli olunması konusunda uyardı. Bodrum Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Derneği Başkanı Yaman Olgaç etkinlik hakkında gazetecilere şunları söyledi:

“Bitez’in el değmemiş sahillerinden birindeyiz, lafın gelişi el değmemiş diyoruz ama çocuklar görüyor ki bayağı bir el değmiş, bayağı bir kirlilik var. Burası hem denizciler derneğinin teknesi tarafından hem de bizler tarafından düzenli olarak temizlenmesine rağmen, kirlenmekte. Bunun biz bir çöp temizlik kampanyası olarak değil de bir bilinçlendirme kampanyası olarak yürütüldüğüne inanmak istiyoruz. Çocuklara bu bilinci aşılamak istiyoruz. Yani çöp, atık, katı atık bunlar vazgeçilmez veya çaresi olmayan şeyler değil. Aynı zamanda burada uygulamalı eğitim yaparken nasıl poşetlere rağbet edilmemesi, kendi çantalarını yanlarında götürmesi, alışverişte neler yapabileceklerini de gösteriyoruz. O açıdan hem teorik hem de uygulamalı bir çalışma. Çocukların bilinç düzeyinin yükselmesi açısından böyle güzel bir yerde olmanın hepimize yarar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Marmara Koleji Öğretmenlerinden Eda Meral ise Bodrum Deniz Temiz Derneğine teşekkür ederek “Ekolojik denge içerisinde biz çöp istemiyoruz. Özellikle kıyılarımızda bunu hiç istemiyoruz. Çünkü Bodrum artık tölore edilmeyecek kadar çok kalabalık bir belde oldu. Bilinçlendiğimiz takdirde gelişeceğimizi ve bu sorunlarında ince ince ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

Çöp poşetlerine konulan çok miktarda atık malzeme, Bodrum Denizciler Derneğine ait tekneye taşındı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ece doğan
18/09/2017
minik eller
çocuklara çevre bilinci aşılamanın yolu başkalarının çöpünü toplatmak değildir, kendine birşey enjekte etmiş birinin attığı enjektör, bu minik ellere batarsa, o adamın hastalıklı kanının riskini nasıl yüklersiniz bu minik ellere. Senaryolar çoğaltılabilir.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Deniz Poyraz
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30