29°
Hava Durumu
Hissedilen : 29°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 7 Km/S - BKB
Nem : 28%
canlı izle
GERİŞ'TE RES'LER DÖNMEYE BAŞLADI...
Tarih: 22/09/2017
Kaynak: Kent Haber
GERİŞ'TE RES'LER DÖNMEYE BAŞLADI...
Yapımı gündeme geldiğinden beri büyük tartışmalara neden olan Yalıkavak Geriş bölgesindeki Rüzgar Enerji Santralleri dönmeye başladı.

Projenin gündeme geldiği 2014 yılı Aralık ayından itibaren Bodrum'daki STK'lar, odalar ile çevreci vatandaş ve derneklerin yeri dolayısıyla yapımına karşı çıktığı 13 adet RES türbünü birkaç gün önce faaliyete geçti. Projeye karşı çıkan vatandaşlar baştan beri Rüzgar Santrali için kullanılacak alanın 10 hektar (98 bin m2) olarak öngörülmesine rağmen 1438 hektar (14 milyon 380 bin m2) alanın kamulaştırma ve tahsisinin yapılmasına tepki gösteriyordu.

Çevreciler konuyla ilgili olarak sonrasında onlarcasını yaptıkları açıklamaların ilkinde "Sürdürülebilir bir proje olması için gerçek anlamda paydaş olmak, süreci birlikte takip etmek istiyoruz. Enerji üretmek için canlıların, doğanın, doğal varlıkların, ekolojinin, tarihi, kültürel, arkeolojik değerlerin katledilmesini ve göz ardı edilmesini reddediyoruz. Doğayı koruma yalanıyla doğanın talanına seyirci kalmayacağız, R.E.S.ler de H.E.S.lere benzetilmesin. Bu nedenlerle Akyarlar ve Geriş R.E.S. projelerine karşıyız. Çevreyi Savunmak Yaşamı Savunmaktır" açıklamasını yapmışlardı.

Konuyla ilgili hukuki mücadele de başlatılmış, geçtiğimiz Haziran ayında bir basın açıklaması yapan TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu, Geriş'teki RES projesinin kaçak olduğu ve bu durumun yargı kararı ile tescil edildiğini iddia etmişti. Açıklamada proje için verilen lisansın 1 Nisan 2017 itibarı ile dolduğu da ifade edilmişti.

Yine bu yılın Temmuz ayında yapılan bir protesto toplantısına katılan Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu "Temmuz ayı içinde bir yıkım kararı aldık kendilerine tebliğ ettik ama tebligatın bize gelmesi lazım ki biz yıkım işlemini gerçekleştirelim. Prosedürümüz işliyor, program dahilinde yapılacak" ifadelerini kullanmıştı. Esedoğlu yıkılacak yerler nereleri kapsıyor sorusuna "türbinler değil orada yapılan diğer imalatlar, binalar yani" yanıtını vermiş, "Türbinler için belediyeye yetkili midir, yıkılması mümkün müdür" sorusuna ise "Mahkeme kararına göre evet, ama orayla ile ilgili herhangi bir cezai işlem uygulamadık daha. Prosedürü tamamladıktan sonra cezai işlem yapılabilir. Yıkılması tabi ki mümkündür" demişti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Murat Güleryüz
22/09/2017
binalar çevrecileri kasmadı
BiTEZ MAHALLESiNDE 37°02'24.9"N 27°22'01.7"E KOORDiNATLI BÖLGE 18.08.2013 TARiHiNDE YANDI ޞiMDi iSE 30 ADET ViLLA DiKiLDi ÇEVRECiLER NERDESiNiZ?

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Deniz Poyraz
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30