31°
Hava Durumu
Hissedilen : 31°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1007 hPa
Ruzgar : 15.8 Km/S - Bati
Nem : 34%
canlı izle
BÜYÜKELÇİ EŞLERİ YAŞADIKLARINI ANLATTI
Tarih: 12/10/2017
Kaynak: Kent Haber
BÜYÜKELÇİ EŞLERİ YAŞADIKLARINI ANLATTI
Bodrum’da düzenlenen Günbatımı Söyleşileri’nin konukları, “Bir de bizden dinleyin” kitabının sefire (büyükelçi eşi) yazarları oldu.

12 sefirenin biraraya gelerek yazdığı “Bir de bizden dinleyin” kitabının 3 yazarı Zeynep Akıncı, Jülide Taşkent ve Oya Akıncı, Günbatımı Söyleşileri’ne katıldı. Sefireler, eşlerinin görev yaptığı Dünya’nın farklı yerlerindeki tecrübe ve gözlemleri anlattı. Sohbet aralarında müzik dinletileri de sunuldu.

Etkinliğin düzenleyicisi ve moderatörü Hamdi Topçuoğlu, söyleşi öncesi Kent Haber’e yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Günbatımı Söyleşileri’nin bir yenisi daha Ekim ayı ile başlamış bulunuyor. Bu söyleşide 3 büyükelçi eşi ile sohbet yapacağız, görev yerlerinde ziyaret etikleri yerlerle lgili konuşacağız. Büyükelçi eşi olmanın ne olduğu ile ilgili sorularımız olacak. Özellikle 1975’teki Sovyetler Birliği, Türki Cumhuriyetler, Etiyopya, Orta Afrika ve Avrupa’nın göbeği olan Salzburg gibi yerlerde çalışmış olan sefirelerimizle o yerler ve Dünyanın değişimi hakkında konuşacağız” dedi.

“Bir de bizden dinleyin” kitabının yazarlarından Zeynep Akıncı söyleşi öncesi yaptığı açıklamada “Biz 12 sefire bir kitap çıkardık. Genelde diplomatlar yazıyorlar, bu sefer de kadınlar yazsın dedik. Bugün de Günbatımı Söyleşileri’ne dostlarla buluşmaya geldik” dedi.

Oya Akıncı ise “Ben kitapta 3 kez bulunduğum Moskova’yı yazdım. Toplam bir 10 sene Moskova tecrübemiz var. 3 ayrı dönem, bunları paylaşmak istedim okurlarımla” dedi. Söyleşide de Moskova’daki gözleri ve yaşadıklarını anlatan Akıncı, Sovyetler Birliği döneminde mevcut sistemi korumak için yoğun çaba sarf edildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Oraya gittiğimizde son derece korunaklı gettoların içine sokulduk ve orada yaşadık. Maalesef Ruslarla görüşmemiz sokakta olurdu. Yabancının getireceği düşünceler ve sistemle o merkezi sistemin bozulacağını düşünüyorlardı. Herşey tek elde toplandığı için de yabancılarla temas ettirmeme taraftarıydılar.” Oya Akıncı Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde yaşadıklarından da bahsetti.

Zeynep Akıncı ise Suudi Arabistan’daki anılarını anlattı. Kadınlara verilen değer konusunda çarpıcı açıklamalar yapan Zeynep Akıncı şunları söyledi:

“Kadınlar o dönemlerde taksilere de binemiyordu, araba da kullanmıyordu, şimdi kullanmaya başladılar. Bu evinize ekmek almak için bir erkeğe muhtaçsınız demek. Kadın mevhumu diye birşey yok. Orada otobüslerde ön koltuklara kadınları oturturlar. Neden biliyor musunuz? Kaza olunca ölen kadınlar olsun diye. Bir cinayet durumunda ölen kadınsa suçlu yarı cezayı alır.”

Etiyopya asıllı Türk vatandaşı Jülide Taşkent ise eşi Kurtuluş Taşkent ile nasıl tanıştığını ve evlilik sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Etiyopya’dan Türkiye’ye göç ettiğinde Türklerin misafirperverliğinin kendisini çok şaşırttığından da bahseden Taşkent “Buraya geldiğimde herkes bana yardımcı olmaya çalıştı. Kendimi kraliçe gibi hissediyordum” dedi.

Söyleşiye Mustafa Köker de piyano dinletisi ile renk kattı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30