30°
Hava Durumu
Hissedilen : 31°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - GGD
Nem : 52%
canlı izle
ÇEVRE BAKANINI İSTİFAYA DAVET ETTİLER!
Tarih: 12/10/2017
Kaynak: Kent Haber
ÇEVRE BAKANINI İSTİFAYA DAVET ETTİLER!
Muğla Milletvekili Av.Akın ÜSTÜNDAĞ, Türkiye Büyük Milet Meclisinde bir basın toplantısı düzenleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Muğla’da yaptırdığı Ekolojik Temelli Doğal Sit çalışmasının iptalini istedi. Üstündağ, Muğla ile ilgili Doğal Sit çalışması ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “projeleri onaylamadığını ve onaylamadan önce Muğla’ya gelip halka bilgi vereceği”ni söylemesine rağmen daha önce projelerin Gökova paftasını onayladığının belirlendiğini, bu durumda Bakanın Muğla halkına yalan söylediğinin anlaşıldığını, Bakanın istifa ederek çalışmaların tamamen iptal edilmesini istedi.

Üstündağ ayrıca Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Başkanı ve yardımcısı dahil yedi üyesinden dördünün Bakanlık çalışanları olmasına da tepki göstererek Bakanlığın Muğla’dan elini çekmesini istedi. Üstündağ’ın Basın toplantısındaki açıklamaları şöyle:

"Değerli basın mensupları, Muğla kıyıları ve doğal güzellikleriyle dünyanın gözdesi olan bir coğrafya ve bu güzellikler maalesef devletin saldırısı altında. Bir süredir Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, il genelinde doğal sit alanlarının koruma derecelerini düşüren ve kaldıran, imara açma projesi ile Muğla kıyıları ve doğal alanları tehdit altına girdi. Muğla halkı bu projeye son derece kızgın ve Muğla halkı ayağa kalmış durumda. Nitekim yanımızda, Muğla’nın çeşitli çevre dernekleri, sivil toplum örgütleri ve kent konsey temsilcileri var. 1.479 km kıyı uzunluğuna sahip Muğla’nın, kıyılarını, sulak alanlarını ormanlarını, ekolojik ve ekosistemi yok edecek, kıyılarının betonlaşmasına yol açacak bu proje, Muğla’yı talan etme projesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla doğal sit alanlarının durumunun yerinde tespiti amacıyla, 29.09. 2013 tarihinde bir ihale yapmış ve yapılan 3 aylık çalışma sonucunda, 29.12.2013 tarihinde Muğla’da, doğal sit statünden çıkarılacak bir alan olmadığı belirlenmiş ve rapora bağlanmıştır.

Her ne hikmetse, bu raporla yetinmeyen bakanlık “Muğla doğal sit alanlarının ekolojik temelli bilimsel araştırma projesi” diye bir yıkım projesi ortaya çıkarmış ve bu proje ile ilgili olarak 24.08.2014 tarihinde, bir ihale gerçekleştirmiş, bir gayrimenkul yatırım şirketine, işi ihale etmiştir. Yani ciğeri, kediye emanet etmiştir.

Halbuki, ihale konusu iş bir bilimsel inceleme-araştırma işidir. Bu niteliğiyle de, mühendislik-mimarlık alanını ilgilendiren bir iştir. Bu özelliği gereği, genel ihale usulü ile değil, belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale yapılarak iki aşamalı, isteklilerin ön yeterlilik değerlendirmesinden geçerek, mesleki ve teknik yeterliliklerinin tespit edilmesini gerektiren bir ihale yöntemi uygulanması gerekirdi. yapılan bu yanlış tanımlamadan dolayı, doğal sit gibi son derece önemli bir konu, bir gayrimenkul yatırım şirketine teslim edilmiştir. Gayrimenkul yatırım şirketine hazırlatılan sözde bilimsel rapor, hala ortada yoktur, Muğla’da hiçbir kimsenin, belediyenin sivil toplum kuruluşunun veya mesleki kuruluşun elinde bu rapor yoktur. Kimsenin göremediği bu bilimsel rapora dayanarak, Muğla’da 12.562 ha (hektar) alan doğal sit statüsünden çıkarılmış, 75.258 ha (hektar) alanda ise sit statüsü azaltılmıştır.

Muğla Büyükşehir Belediyesine gönderilen harita ve ekleri ile görüş istenmiş, 10.11.2016 tarihindeki meclis toplantısında çalışmaya itiraz edilmiş, ancak bu karar beklenmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Muğla Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu, 01.11.2016 tarihinde tescil kararı almıştır. Bu tescil kararı kamuoyundan gizlenerek itiraz hakkı dahi verilmeden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Yani yangından mal kaçırır gibi proje onaylanmıştır. Acaba bu telaşın nedeni şu anda mecliste yasalaşmak için bekleyen “tabiatı ve biyolojik çeşitliliği koruma yasa tasarısı” olmasın. Üstelik sadece Gökova paftasının onaylanması için neden acele edildi. Kaçak Yazlık Saray’ın da bu paftada olmasından mı acele edildi.

Burada, Uluslararası sözleşmelere aykırı olan bir çalışma da sözkonusudur. Çalışma yapılan alan 1988 tarihinde bakanlar kurulu kararı ile ilan edilmiş Gökova Özel Çevre Koruma bölgesidir. Sözkonusu koruma statüsü, “Akdenizin deniz çevresinin ve kıyı alanlarının korunması (Barcelona) sözleşmesi” ne ve bu sözleşmeye dayanarak hazırlanmış “Akdeniz’de özel koruma alanları ve biyolojik çeşitliliğe ilişkin protokol” “Akdeniz’de özel koruma alanlarına ilişkin protokol” ve “Akdeniz’in kara kökenli kaynaklardan kirlenmeye karşı korunması protokolü” gereğince belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanına sesleniyorum. uluslararası sözleşme yükümlülüklerine niçin uyulmuyor. Mezkur sözleşme ve protokollere göre doğal sit derecelerinin düşürülmesi ve kaldırılması mümkün değildir.

Muğla’yı talan edecek proje Muğla yerelindeki hiçbir kurum, kuruluş ve vatandaşla paylaşılmamış ve bilgi verilmemiştir. Oysa çevre kanunun 3.maddesine göre “.. çevre politikalarının oluşmasında katılım hakkı esastır. bakanlık ve yerel yönetimler; meslek odaları, birlikler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların çevre hakkını kullanacakları katılım ortamını yaratmakla yükümlüdür”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğal sitler gibi önemli bir konuda muğla kamuoyuna bilgi vermediği gibi, katılım konusunda da sınıfta kalmıştır. Üstelik Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 28.07.2017 de Dalyan’da “Biz bu raporları hala onaylamadık. Bu raporlar bittiğinde buraya gelerek bu insanlarla paylaşacağız. Hiç kimse endişe etmesin bundan” diyerek gerçeği gizlemiştir. Oysa ki o raporları, çoktan onaylamış. 6 aralık 2016 tarihinde Milas, Menteşe, Ula ve Marmaris ilçeleri doğal sit alanlarının tescili yapılmıştır, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Muğla ve ülke kamuoyundan gerçeği gizlemiştir.

Muğla’yı talan edecek ucube projeyi Muğlalılardan gizleyerek halktan gerçekleri saklayan Çevre ve Şehircilik Bakanının artık o koltukta oturması mümkün değildir. Kamuoyuna yalan söylemenin, halkın ve doğanın zararına hareket etmenin gereğini yapmasını bekliyoruz. Bakanlığın Muğla’dan elini çekmesini istiyoruz. Doğal sit alanlarını gerek kaldırarak, gerekse derecelerini düşürerek Muğla’ya ve ülkeye verilecek zararın önlenmesi için de, projelerin iptalini ve ortadan kaldırılmasını ayrıca talep ediyoruz" dedi.

Basın Toplantısına Muğla’dan gelen Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Bodrum ve Milas Kent Konseyi, Bodrum Denizciler Derneği, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini koruma derneği, Yatağan Turgut Yardımlaşma, Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma Derneği, Çevre ve Arı Koruma Derneği temsilcileri de katıldı ve beraberinde getirdikleri 20.000 imzayı içeren dosyayı yetkililere vereceklerini belirttiler.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Deniz Poyraz
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30