22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.1°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - KB
Nem : 64%
canlı izle
OKUL, DEPREM RİSKİ NEDENİYLE BOŞALTILIYOR!
Tarih: 06/12/2017
Kaynak: Günaydın Milas
OKUL, DEPREM RİSKİ NEDENİYLE BOŞALTILIYOR!
Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin olası bir depreme karşı büyük risk taşıdığına dair rapor verildiğini belirten Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, okulun tamamıyla boşaltılacağını ve öğrencilerinin Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde eğitim göreceğini duyurdu. Can güvenliğinin her şeyden önemli olduğuna vurgu yapan Müdür Bal, uzmanların raporları ışığında gerekli planlamaların sürdüğünü belirtti.

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Milas’ta bulunan okulların fiziki yapılarının depreme karşı dayanıklılığı test ediliyor. Okul binalarından alınan numunelerin uzmanlar tarafından incelenmesi sonucu oluşturulan raporlar çerçevesinde, olası deprem riskine karşı bir takım önlemler alınıyor.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, bu kapsamda yapılan çalışmalar ve planlamalar hakkında bilgi verdi.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamit İzdaş, Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Ali Pilavcı, Milas Mesleki Eğitim Merkezi Ercan Keskin ve Milas Fatih İlkokulu Müdürü Bülent Hekimoğlu ile birlikte basın açıklaması yapan Müdür Bal, Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, lojmanlar ve Fatih İlkokulu’nun bir bölümünün büyük risk taşıdığını söyledi.

“ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ!”

Müdür Bal, deprem riskinin büyük olduğunu ifade eden raporlar kapsamında yapılan planlamalar hakkında şunları kaydetti: “Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, lojmanların ve Milas Fatih İlkokulu’nun depremle ilgili büyük sıkıntısı var. Raporlar geldi ve bir deprem anında bu okul binalarımız depreme dayanamayacak. Bu nedenle istişare içerisinde bazı kararlar aldık. Bin 100 öğrencisi bulunan Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 8 dersliğini Milas Mesleki Eğitim Merkezi’ne taşıyoruz. Geri kalan10 sınıfımız da Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne geçiyor. Bu nedenle bazı sınıflarımız birleştirildi. Neden Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi çünkü bu okul, taşınacak olan okula yakın olduğu için herhangi bir riski bulunmayan atölyelerimizi öğrencilerimiz kullanmaya devam edecek. Fatih Okulumuzun binasının bir bölümü deprem riski taşırken bir bölümü de risk taşımıyor. Riski olan bölümü boşaltıp, diğer bölüme kaydıracağız.”

MİLAS’A YENİ OKULLAR İNŞA EDİLECEK

Yeni yatırım programında birçok okul inşasının onaylandığını müjdeleyen Müdür Bal, “Zaten Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kampüsler bölgesindeki yeni binası yüzde 95’i tamamlandı. 6 adet atölyesi, spor salonu, yüzme havuzu bulunan yeni bina tamamlanınca öğrencilerimiz yeni binalarına geçecekler. Fatih İlkokuluna gelince eski binasında sıkıntı var. Geçici çözüm olarak okulun sağlam olan kısmında eğitime devam edeceğiz. Ayrıca Fatih İlkokulu’nun bahçesine 20 derslik bir bina inşasını başlatmayı planlıyoruz. Yeni yatırım planlamasına göre; Ağaçlıhöyük mahallemizde 12 derslik bir ilkokulumuz yapılacak. Güllük mahallemizde de yeni bir ilkokul ortaokul inşası başlatacağız. Milas’a yeni bir ortaokul planlıyoruz. Hastanenin altında da bir okul yapılacak. Diğer kampus alanımızda da inşalar devam ediyor. Bu eğitim yatırımları 2017-2018 dönemi için onaylandı. İlçemize hayırlı olsun.” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30