22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.1°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - KB
Nem : 64%
canlı izle
BELEDİYE MECLİSİ AYLIK OLAĞAN TOPLANTISINI YAPTI
Tarih: 06/12/2017
Kaynak: Kent Haber
BELEDİYE MECLİSİ AYLIK OLAĞAN TOPLANTISINI YAPTI
Bugün gerçekleştirilen Bodrum Belediyesi 2017 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis toplantısında 8 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıda bağımsız meclis üyeleri imar planları, Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bütçesi ve çalışmaları dahil olmak üzere pek çok konuda eleştirilerde bulundular.

Konacık Mahallesi'nde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıyı siyasi parti temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi izledi.

Toplantının başında bağımsız meclis üyelerinin verdiği “1 ve 2’inci gündem maddesiyle ilgili bağımsız meclis üyelerine yapılan bilgilendirme toplantısında planların kurumsal çerçevede yapıldığı söylense de, imara açılan yeni yerlerde emsaller arasındaki dengesizlik, komşu parseller arasındaki yoğunlukta oransızlık, yolun arttırıldığı konularda açıklayıcı bilgilere sahip olamadığımızdan dolayı, bu planın da geri dönüşünün mümkün olamayacağından, ayrıca tereddüt ve şüphelere mahal vermemek adına tekrardan 1 ve 2’inci gündem maddesinin komisyonda görüşülmesi ve tarafımıza daha aydınlatıcı bilgi verilmesinin, maddelerin gündemden çekilmesini, bir dahaki toplantıda gündeme alınmasını arz ve talep ederiz” önergesi bağımsız üyelerin evet oyuna karşın, CHP’li meclis üyelerinin Hayır oyu ile reddedildi.

Yine toplantının başında Bodrum planlarını hazırlayan şehir plancısı Semra Kutluay, Bodrum’un mahallelerindeki planları hazırlama süreci ile ilgili bir açıklama yaptı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Semra Kutluay ve ekibi ile imar konusunda çalışan herkese teşekkür ederek “Elimizden geldiği kadar, kimsenin yasal haklarını çiğnemeden, en güzel şekilde çözmeye çalıştık” dedi.

Burada söz alan bağımsız meclis üyesi Şakir Açıkgöz, imar planları hazırlanırken bağımsız meclis üyelerinin görüşünün alınmadığını anlatarak şöyle konuştu;

“Evet bu kesinlikle geç kalınmış bir plan. Geciktirmek de istemiyoruz, bir an önce onaylansın istiyoruz. Bodrum için de zaruri bir şey. Ancak bir bilgilendirme toplantısında aydınlanmayan konular var dedik. Şaibelerin giderilmesi adına bir ay daha görüşülsün, istişare edelim dedik. Biz meclis üyeleriyiz fakat bizim görüşümüz pek alınmadı. Ben vatandaşın da anladığını düşünmüyorum. Bizim şaibelerin giderilmesi adına verdiğimiz önergeyi direkt reddettiniz. Önergemiz bile burada tartışılmıyor, demokrasiye de aykırı. Bu ilk değil. Bu önergeleri kendimiz için değil, Bodrum için veriyoruz. Böyle ciddi bir konuda önergemiz gündeme bile alınmıyor. Yeni imara açılan yerler nerelerdir, Peksimet, Dereköy, İslamheneleri Mahallelerinde yoğunluk nedir? yoğunluk yüzde 80’e çıktı. Benim gönlüm ister ki; yoğunluk daha da düşsün. Ben imara ve ranta karşı biriyim. İlandan sonra zaten iş bitiyor, geri dönüşü çok zor. Keşke elbirliği ile güzel bir plan ortaya çıkarsaydık” dedi.

Başkan Kocadon ise “Bu 3 yıldır devam eden bir proje. Sık sık bilgilendirmeler de yapıldı. Biz sadece taslak olarak meclise getirdik. Zaten büyükşehire gidecek, bakanlığa gidecek, askı süresi var. Vatandaşlarımız orada gider inceler. Eksiği fazlalığı varsa düzeltiriz” diye konuştu.

Turgutreis, Bahçelievler, Akyarlar Karabağ, Akçaalan, Peksimet, İslamhaneleri, Dereköy, Müskebi, Yahşi, Gürece, Yaka, Bitez, Konacık ve Çırkan Mahalleleri Revizyon ve İlave İmar Planının görüşüldüğü 1 ve 2’inci madde bağımsız üyelerin ret oyuna karşın CHP’li meclis üyelerinin Evet oylarıyla kabul edilerek Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na değerlendirilmek üzere gönderildi.

Toplantının 3’üncü gündem maddesi olan Turgutreis Mahallesi, Yalı Mevkii, Yat Limanı ve Feribot Yanaşma Yeri Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi ile 5’inci gündem maddesi olan Bodrum Belediyesi 2018 Yılı Vergi ve Harçlar ile Ücret Tarifesinde yer alan “İmar Müdürlüğü Ücret Tarifesi” bölümünde düzeltme ve ekleme yapılması oybirliği ile kabul edilirken, 4’üncü gündem maddesi Yokuşbaşı Mahallesi, Boynuzçukuru Mevkii, 501 ada, 34 parselin batı cephesindeki alanda, Trafo Alanı Amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi ise oybirliği ile imar komisyonuna havale edildi.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesinden, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesine ödenek aktarımı yapılmasını içeren 6’ıncı gündem maddesinin görüşüldüğü sırada söz alan bağımsız meclis üyesi Hülya Aşkın, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili şunları söyledi:

“Nasıl bir müdürlüktür ki, para artıyor. Diğer müdürlükler park bahçelerden para istiyor. Bana göre Bodrum Belediyesi’nin en zayıf olduğu bölge park bahçe. Düzenleme peyzaj bölümünde son derece zayıf olduğumuzu görüyorum. Bir projeniz mi yok, civar belediyeler hiç mi bakılmıyor, araştırılmıyor? Ben anladığım şekilde Bodrum’da ne bir park bahçe görüyorum, ne bir düzenleme görüyorum, ne bir temizlik görüyorum, ne bir kavşak düzenlemesi görüyorum. Milas’ın kavşağı bile bizden çok daha düzgün. Park bahçe dediğiniz konular bana göre çalı çöp. İnanılır gibi değil. Geçenlerde Gümbet Kavşağı’nın fotoğrafını çektim. Bir tane lale, bir tane menekşe dikilecek, 15 tane eleman bir tane menekşeye bakıyor. 6 ve 7’inci maddede diğer bütçelere para yetmediği için park bahçelerden para ayrılacak. Lütfen bu bütçeyi hakkıyla kullanın. Bodrum’u 21’inci yüzyılda çiçeğiyle, böceğiyle, peyzajıyla bir turizm kenti haline getirin” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise bu eleştirilere “Bu aktarım bizim de hoş karşıladığımız şeyler değil ama biz bazı çalışmaları yaparken ihaleye çıkıyoruz. İhaleye de en düşük fiyatla çıkarız. Kalan miktarı da diğer müdürlüklerimize aktarırız. Bunlar ihalelerden kalan bakiyelerdir. Biz 3 yıl içinde 66 tane park ve spor alanı yapmışız. Hülya hanıma beldeleri gezmesini temenni ederiz. Eksiklerimiz vardır kabul ediyoruz ama hiçbir şey yapılmıyor denmesini kabul edemeyiz” diye konuştu.

Bunun üzerine yeniden söz alan Hülya Aşkın, “Müdürlüğün yaptığı çalışma beni hiçbir şekilde tatmin etmiyor. Bodrum halkı da buradadır. Eğer parklarından, bahçelerinden, peyzajından memnun olan birileri varsa bunu bir anketle ortaya çıkartın. Benim konuştuğum hiç kimse bu konuda memnun değil” ifadelerini kullandı.

6’ıncı madde ile Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesinden, Zabıta Müdürlüğü bütçesine ödenek aktarımı yapılmasının görüşüldüğü 7’inci madde bağımsız üyelerin ret oyuna karşın CHP’li meclis üyelerinin Evet oylarıyla kabul edildi.

Söz alan diğer bağımsız meclis üyesi Süleyman Mazı ise geçtiğimiz aylarda Yatağan’da Bodrum Belediyesi’nin yaptığı asfaltlama çalışmasını tekrar gündeme getirerek şöyle dedi:

“Yatağan’daki asfaltlamanın maliyeti ile ilgili Taner Uslu beni bilgilendireceğini söylemişti. Bir başka konu da Bodrum gündemini yakından ilgilendiren Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) konusu var. Bununla ilgili yargı kararları var. Belediye bu süre içinde neler yaptı? Çünkü bu konu Bodrum Yarımadası’nı yakından ilgilendiriyor” dedi.

Taner Uslu da “Ben o gün buyurun İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne gelin bilgi verelim demiştim ama gelen giden olmadı” diye konuştu.

Toplantının 8’inci ve son gündem maddesi olan Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nin “Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu” kurulmasına ilişkin talep ise oybirliği ile kabul edildi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mehmet Ö.
08/12/2017
Öneri.
Konacık-Ortakent arası ana yolda bulunan palmiye ağaçlarının kuruyan, kırılan, sarkan dallarının budanması, temizlenmesi gerekiyor. Bu güzergahta (özellikle Konacık merkez-Bitez Kavşağı arası) yoğun karşıdan karşıya yaya geçişi olduğundan hem yayaların hem araçların birbirlerini rahat görebilmeleri ve yaşanabilecek kazaların önüne geçilebilmesi adına bu temizliğin yapılması gerekiyor.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30