25°
Hava Durumu
Hissedilen : 27°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1007 hPa
Ruzgar : 19.5 Km/S - KB
Nem : 59%
canlı izle
GLİSEMİK İNDEKS NE İŞİMİZE YARAR?
26/05/2013

Kan şekerini, dolayısıyla insülini hızlı ve çok yükselten karbonhidratların zamanla insülin direncine yol açarak kilo almamıza ve diyabet, damar sertliği, kalp hastalığı, erken demans gibi birçok hastalığa zemin hazırladığını anlatmıştık.

Tabi ki karbonhidratların hepsi kan şekerini aynı derecede etkilemez. 

Glisemik İndeks;  karbonhidratları kan şekerini ve insülini yükseltme derecelerine göre sınıflandırarak uzun dönemde sağlıklı ve zayıf kalabilmek için hangilerinden kaçınmamız gerektiğini belirler.

Glukozun (çay şekeri) kan şekerini yükseltme derecesi 100 olarak kabul edilir ve diğer karbonhidratların kan şekerini yükseltme dereceleri glukoz referans alınarak değerlendirilir.

Glisemik indeksi;
* 70 ve üzerinde olanlar yüksek (çok zararlı), 
* 55 – 69 arasında olanlar orta, 
* 55’in altında olanlar ise düşük glisemik indeksli karbonhidratlar olarak kabul edilir.

Yüksek glisemik indeksli besinler, yedikten sonra hızla sindirilip kana karışan ve kan şekeri ile insülin seviyelerinde hızlı dalgalanmalara neden olan yiyeceklerdir. Kan şekerini hızlı yükseltip  hızlı düşürdükleri için yemekten kısa süre sonra acıkma ve yeme hissini arttırırlar.

Düşük glisemik indeksli besinler ise yavaş sindirilir, kan şekeri ve insülin seviyelerini kademeli olarak yükseltir. Bu yiyecekler iştahı kontrol altına alıp uzun süre tokluk hissetmemizi sağlayarak kilo vermeyi sağlar. Ayrıca insülin seviyesini düşürerek insülin direncini düzeltirler.

Düşük Glisemik İndeksli Besinlerin faydaları:

Kilo vermeyi ve zayıf kalmayı sağlar.
Açlığı azaltır ve uzun süre tok hissetmeyi sağlar.
Fiziksel dayanıklılığı arttırır.
Vücudun insülin duyarlılığını arttırır.
Diyabet tedavisini kolaylaştırır.
Kalp hastalığı riskini azaltır.
Kan kolesterol seviyelerini düşürür.
Polikistik over hastalığını kontrol altına alır.
Erken demansı önler.

Düşük glisemik indeksli besinleri tercih etmek zayıflamanın, diyabet ve kalp hastalığı riskini minimale indirmenin ve uzun dönemde sağlıklı yaşamanın anahtarıdır.

Ne yapmalıyız?

Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini tercih edin.
Patates, makarna, pilavdan uzak durun.
Her türlü tatlı, unlu besinler ve hamur işlerinden uzak durun.
Çayınızı şekersiz için (Tatlandırıcılar da en az şeker kadar zararlıdır).
Meyveleri sınırsız tüketmeyin. Günlük porsiyon miktarları ikiyi geçmesin. Özellikle karpuz, kavun, incir, muz ve üzümü yerken dikkatli olun.
İşlenmiş, paketlenmiş yiyeceklerden uzak durun. İşlenmiş yiyecekler saflaştırılarak liflerinden arındırılmış oldukları için mide barsak sisteminden hızlı emilir ve aynı hızla kan şekerini yükseltir (Ayrıca raf ömürlerini uzatmak, renk ve tat vermek için kullanılan katkı maddelerinin zararlı etkileri vardır).
Lif içeriği yüksek besinleri tercih edin. 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30