Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.1.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player
canlı izle
Yaşam Rehberi
METABOLİK SENDROM
Dr. Gürol Oral
03/06/2013
[email protected]

Metabolik sendrom; insülin direnci zemininde gelişen ve genetik faktörler kadar şehir hayatının getirdiği hareketsiz yaşam gibi çevresel etkenlerin de rol oynadığı, göbek çevresinde yağlanma ile başlayıp, kolesterol ve trigliserit yüksekliği, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarının eklendiği bir durumdur.

Ülkemizde her üç erişkinden biri metabolik sendrom hastasıdır. Yaşla birlikte görülme sıklığı da artmaktadır. Yirmi otuz yaş arasındaki erişkinlerde beşte bir oranında iken altmış yaşın üzerindeki iki kişiden biri bu hastalığa yakalanmaktadır. 

Metabolik sendrom hastalarında kalp krizi ve inme riski üç kat, bu hastalıklara bağlı ölüm riski ise iki kat artmıştır. Bu hastalarda şeker hastalığı gelişme riski beş kat yüksektir.

Metabolik sendrom gelişimindeki en önemli risk faktörleri; insülin direnci ve göbek tipi yağlanmadır. Bunun yanısıra hareketsiz yaşam tarzı, yaşla birlikte meydana gelen hormonal değişiklikler ve genetik özellikler de önem taşır.

Metabolik sendromun tanı kriterleri:

                                             Kadın                                    Erkek
Bel Çevresi                    84 cm’den büyük                      94 cm’den büyük
Trigliserid                  150 mg/dl’nin üzerinde               150 mg/dl’nin üzerinde
HDL kolesterol              50 mg/dl’den düşük                  40 mg/dl’den düşük
Kan Basıncı           130/85 mmHg, ya da üzerinde    130/85 mmHg, ya da üzerinde
Açlık Kan Şekeri       100 mg/dl, ya da üzerinde          100 mg/dl, ya da üzerinde


Bu belirtilerden üçü varsa o kişiye metabolik sendrom tanısı konulur. Uluslararası Diyabet Federasyonunun tanımlamasında bu üç kriterden birinin mutlaka  karın çevresinde yağlanma olması şartı vardır.

Metabolik sendromdan korunmak için İnsulin direncine neden olan yüksek glisemik indeksli besinlerin kesilmesi ve günlük fiziksel aktivitenin arttırılması gerekir.

Vücut ağırlığının yüzde onu kadar zayıflayarak metabolik sendrom belirtilerinin tümünde iyileştirici etki sağlayabilir, hem genel, hem de kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini azaltabiliriz.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Başlık
Yorum
Yazarın Diğer Yazıları
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Dr. Gürol Oral
www.kenttv.net © 2000 - 2017 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)