20°
Hava Durumu
Hissedilen : 20.0°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 4.0 Km/S - Bati
Nem : 64%
canlı izle
PENİSİLİNİ YENİDEN KEŞFETMEK
10/06/2013

Kuzey Afrika’daki Bedoin kabilesi üyeleri yüzlerce senedir eşek koşumlarının üzerindeki küfleri merhem haline getirerek yara iyileşmesinde kullanmaktaydılar.

Ernest Duchesne adındaki genç fransız doktor 1897 senesinde Afrika’ya gittiğinde Arap çocukların rutubetten küflenmiş semerlerden aldıkları küfleri sıyrıkların tedavisinde kullandıklarını gözlemleyip ülkesine dönünce bu küfün ne olduğunu ve ne işe yaradığını araştırdı. Küfün içinde bulunan - sonradan penisilin olarak adlandırılacak olan – maddenin birçok enfeksiyonun tedavisinde etkili olduğunu test etti. Çalışmasını tez haline getirerek Pasteur enstitüsüne sundu. Fakat tezi kabul görmedi. 

Otuz sene sonra 1928’de Alexander Fleming  isimli mikrobiyolog laboratuarında çalışırken bakteri ürettiği kültür kaplarından birine bulaşan küfün çevresinde bakteri üremediğini gördü. Küfün içindeki bakteri çoğalmasını engelleyen maddeyi ayrıştırarak buna penisilin adını verdi. Konuyla ilgili yazdığı makale ilgi çekmedi. Buluşunun önemini kanıtlayamayınca o dahil herkes penisilini unuttu. 

Oysa Oxford üniversitesinden iki bilim adamı sonuna kadar gitmeye kararlıydı. 1938’de küf mantarının ürettiği penisilini saflaştırıp farelere enjekte ettiklerinde farelerin  zarar görmediğini tespit ettiler. Sonra 50 fareye streptokok bakterisi verip, bu farelerin yarısına penisilin enjekte ettiler. Penisilin enjekte edilen farelere bir şey olmazken diğerleri hastalanıp öldü. 

Daha sonra penisilini kan zehirlenmesi gelişen bir hasta üzerinde denediler. İyileşme belirtilerinin görülmeye başladığı gün ellerindeki penisilin tükenince hastayı kaybettiler. Diğer doktorlar ‘Tedavi çok başarılı oldu, fakat hastayı kaybettik.’ diyerek dalga geçtilerse de Florey yılmadı. Tekrar penisilin üreterek yine kan zehirlenmesi olan onbeş yaşındaki bir kızda kullandı ve kız iyileşti. Ardından sırtında kan çıbanı çıkan bir işçi de penislinle iyileştirildi. 

Böylece penisilinin etkinliği kanıtlanmış oldu. Fakat üreim konusunda bir sorun vardı; üetim için büyük bir tesis gerekiyordu. Florey, 1941’de ilacın büyük bir tesiste üretimi için Rockefeller Vakfı’ndan destek aldı. Böylece verim arttı.
Çalışmalarına devam ederek penisilin üreten bir küf mantarı daha buldular. ABD’deki küflü bir kavunun mantarı, Fleming’in mantarından 200 kat fazla penisilin üretiyordu. Mantar, x-ışınlarıyla mutasyona uğratılınca, 1000 kat fazla penisilin üretti. Penisilin, 1945’te bir milyon hastayı tedavi edecek miktara ulaştı. 2. Dünya savaşında yaralı askerlerin çoğu penisilin sayesinde ölümden kurtuldu.

Fleming, 1945’te Florey ve Chain ile birlikte Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı. 

Afrika’da insanlar binlerce senedir küf mantarlarını yara iyileşmesinde kullanmaktaydılar. Fakat küfün içindeki iyileştirici maddeyi ayrıştırıp çeşitli deneylerden geçirdikten sonra tedavi edici etkisini kanıtlayarak seri üretim yapıp tıbbın kullanımına sokmak Avrupa’ya nasip oldu. Çünkü bu bilgi birikimi onlarda vardı.

Duchesne’den önce Afrika’ya giden birçok doktor eşek koşumlarındaki küfün yara iyileşmesinde kullanıldığını görmüş olmalıydı, fakat sadece Duchesne bunu gözlemledi ve nasıl olduğunu merak etti. 

Gözlemlemek ve merak etmek başarının anahtarıdır.

Fleming penisilini tesadüfen bulmamıştı. Zaten senelerdir bu konu üzerinde çalışıyordu. Şahit olduğu şeyin ne anlama geldiğini anlayacak bilgi ve donanıma sahipti. Çok çalışıp kendini o işe adamadan başarılı olunamaz.

Duchesne ve Fleming vazgeçmişlerdi. Oysa Florey ve arkadaşı Chain sonuna kadar gitmeye kararlıydılar. Polis üzerindeki başarısızlığa rağmen devam ettiler ve sonunda ilacın insanlar üzerindeki etkisini kanıtlamayı başardılar.

Başarılı olmak için mutlaka özgün bir fikir üzerinde çalışmak gerekmez.

Başarılı insanlar çalıştıkları konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibidir. Öncekilerin nerede yanlış yaptıklarını, ya da neyi atladıklarını tepsit edip ona göre çalışırlar. Tabi bunun için de o konu ile ilgili derin bilgi gerekir. Bilgi de çok çalışmakla elde edilir.

Edison, Bill Gates, Florey ve diğer birçokları başarılarını meslektaşlarının bilgilerinin üzerine inşa etmiştir.

Bir fikir, ya da buluş pratiğe dökülüp günlük kullanıma açılmadıkça değeri olmaz. Florey penisilini büyük miktarlarda üretip paketledikten sonra halkın kullanımına sunmanın yolunu da bulmuştur.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30