20°
Hava Durumu
Hissedilen : 20.0°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 4.0 Km/S - Bati
Nem : 64%
canlı izle
OMEGA 3 = KALP VE DAMAR SAĞLIĞI
15/09/2013

Yağlar genel olarak;
Katı ve Sıvı Yağlar olarak iki gruba ayrılır.

1 - Katı yağlar hayvansal kaynaklıdır ve doymuş yağlar olarak bilinir. Tereyağı ve iç yağı başlıcalarıdır.

2 - Sıvı yağlar ise doymamış yağlar olarak bilinir ve iki grupta incelenir;

Tekli doymamış yağlar: Omega 9 içeren zeytin yağı.

Çoklu doymamış yağlar: Omega 3 ve Omega 6 yağlarıdır. Bunlar vücudumuzda üretilemedikleri için besinlerle alınmak zorundadır.

Omega 3 yağ asitleri; uskumru, sardalya, somon, ringa gibi yağlı balıklarda, morina karaciğerinde önemli miktarda bulunduğundan balık yağı diye de adlandırılır. Ayrıca  keten tohumu ve cevizde bulunur.

Omega 6 yağ asitleri ise başlıca ayçiçek ve mısırözü yağlarında, ayrıca soya ve pamuk yağlarında bulunur. Omega 6 yağ asitleri işlemden geçirildiklerinde ya da uzun süre bekletildiklerinde trans yağ haline geçerek vücuda zararlı hale gelirler.
Bu yağlardan elde edilen margarinler ve her türlü hazır yiyecek de zararlı olan trans yağ içermektedir.

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri hücre zarlarının önemli birer parçasıdır. Beyindeki yapısal yağların önemli bir kısmını Omega 3 oluşturur. Beyin korteksi, gözün retinası, testis ve spermler Omega 3’den zengindir.

Omega 3 ve Omega 6 metabolik yağ asitleri hücre zarlarında aynı enzimi kullanarak işlev görürler, fakat fonksiyonel olarak farklı ve karşıt etkilere sahiptirler.
Bu nedenle Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri hücre zarının yapısına katılma ve enflamasyonu arttıran ya da azaltan moleküllerin  üretiminde birbirleriyle yarış halindedir. Hangisi daha yüksek oranda alınırsa o etkin duruma geçer. 

Omega 6 / Omega 3 oranı kalp hastalıklarından korunmada çok önemli bir belirleyicidir.
Normalde besinlerle alınan Omega 6 / Omega 3 oranı 1 olmalıdır. Ancak Omega 6 özellikle hazır besinlerde bol miktarda bulunduğundan günümüzde bunu sağlamak neredeyse imkansızdır.

Besinlerle yüksek miktarda Omega 6 alınması durumunda; Omega 3’ün hücre zarına girmesine engel olur. Omega 6 yağ asitlerinden üretilen moleküller çok küçük miktarlarda bile çok aktiftirler. Yüksek miktarda üretildiklerinde vücutta enflamasyona eğilim artar. Bu durumda damarlarda trombüs ve aterom plağı oluşumu, kan viskozitesinde artma, damar spazmı, allerji ve enflamatuar hastalıklarda artış olur.

Enflamasyon koroner kalp hastalığı, diyabet, artrit, kanser, kemik erimesi, kuru göz, makula dejenerasyonu gibi hastalıkların zemininde yatan ana faktördür.

Omega 3 yağ asitlerinin çok güçlü antienflamatuar etkileri vardır.  Omega 3 alımını attırmak tüm bu hastalıkların görülme sıklığını azaltarak sağlıklı ve uzun yaşamı mümkün kılar. Bu nedenle uskumru, sardalya, somon gibi balıklara soframızda sıklıkla yer vermeye özen göstermeli ve Omega 3 takviyesi almalıyız.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30