24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 65%
canlı izle
SAĞLIKLI YAŞAM
11/08/2014

Son günlerde gittikçe popüler hale gelen beslenme ve diyet programlarında hergün yeni bir konu ve yeni bir diyetisyenle tanışıyorsunuz.Ancak geçici çözümler üreterek onlardan fayda sağlamaya çalışmayınız.Önemli olan orda vurgulanan temel beslenme ilkelerini kendi yaşamınıza adapte edebilme becerisidir.Onlardan öğreneceğiniz dengeli beslenmeyi uygulamaktır.Artık günümüzde mutlaka insanların danıştığı bir diyetisyeni var.Peki doğru bir destekle neleri başarabiliriz?

 

Diyetisyeniniz öncelikle sizin vücudunuzu tanır ve size anlatır.hastalıklarınız,yaşınız,cinsiyetiniz vb göz önünde bulundurularak size uygun bir program belirlenir.Bu noktada önemli olan bu programı ne kadar uygulayabileceğinizdir.Böyle bir programla başarılı olmak için hayatınızı tamamen değiştirmeye çalışmayın.Sağlıklı beslenme ilkelerine bağlı kalarak kaliteli bir yaşam sürmek isterseniz yaptığınız hataları düzeltmeye çalışın.

 

Yapılan hataları şöyle bir sıralarsak;

 

1-Uyku düzeninin bozulması:günlük uyumanız gereken 5-8 saat uykudur.çalışma düzeninize göre bunu mutlaka programlayın ve güne geç başlamayın.

 

2-Tek öğün beslenme: Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak ve günün temposuna kaptırıp akşama kadar aç kalmak kan şekeri dengenizi bozacaktır.Son dönemde diyabetin hızla yayılması ve insülin direnci oluşumu dikkatinizi çekmiştir.Bu nedenle mümkün olduğu kadar öğün planınızı yapın.

 

3-Tek yönlü beslenme: Günlük beslenme planınızda her grup besin öğesi bulunmalıdır.Sadece proteinle yada sadece tahıl vb ile beslenmek mümkün değildir.Mutlaka besin öğesi eksiklikleri  oluşur.Vitamin ve mineral dengesi  bozulacaktır.Almamız gereken total kalorinin altında olmayan ve  bütün besinleri ihtiva eden bir program olmalıdır.

 

4-Sabırsızlık ve zaman

Yıllardır yanlış yaşam şekline bağlı olarak biriktirdiğiniz yağlardan bir anda kurtulmayı hedeflemeyin.Bunun için kendinize bir süreç tanıyın.programı uygularken mutsuz olmadan ve vücudunuzdaki farklılığı hissederek tadını çıkararak diyet yapın.Kısa soluklu yorucu programlar sizi üzmekten başka bir işe yaramaz.

 

5-Azalmış sıvı ve lif tüketim:Sağlıklı bir insanın günde alması gereken 2 lt.su miktarı bazı özel durumlarda değişebilir.Bunları göz önünde bulundurarak sıvı tükettiğinize özen gösterin.Lifli beslenmeye de sindirim sisteminizde ve boşaltım sisteminizde bolca ihtiyacınız olacak.Lif LDL kolesterolun azaltılması ve kan şekeri dengesi sağlamada önemidir.Günlük posa alımı için sebze ve meyveyi tüketmeniz gerekir.

Bu ve buna benzer birçok hatadan bahsedebiliriz.Önemli olan doğru yolda olduğunuzu bilmenizdir.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30