25°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1007 hPa
Ruzgar : 14.8 Km/S - Bati
Nem : 61%
canlı izle
ANANAS VE FAYDALARI
16/08/2014

Ananas (Ananas comosus), ananasgiller (Bromeliaceae) familyasından sıcak ülkelerde yetişen bitki ve onun meyvesi. Anayurdu Güney Amerika'dır. Meyvesi iri, güzel kokulu ve lezzetlidir, üstünde bir demet yaprak vardır.

Besin değeri olarak oldukça zengindir.Birçok vitamin ve mineral bulundurur. İçerisindeki bromelain sayesinde oldukça faydalıdır.Bromelain kansere karsı koruyucudur ve vücuttaki fazla ödemi atmaya yardımcı olur.Proteini ayrıştırıcı bir enzim olduğu için sindirime de yardımcı olmaktadır.Aynı zamanda selülitlerin giderilmesinde oldukça etkilidir.Zayıflama döneminde sıklıkla tercih ettiğimiz bir meyvedir.Lezzetli olduğu için tüketiminde zorluk yaşanmaz.Enfeksiyon yada darbe sonucu oluşan iltihabın giderilmesini sağlar. Osteoartrit rahatsızlığında hissedilen ağrıların azaltılmasında tercih edilen ilaçlar kadar etkili  olmuştur. Bromelain takviye olarak kontrol altında kullanılabilir.Kan sulandırıcı ilaç kullanan yada ülser gibi mide rahatsızlığı olanlar dikkatli kullanmalıdır.Özellikle gebelere önerilmez.Yapılan birçok araştırmada taze ananas suyunun astım bronşit vb hastalıklara iyi geldiği görülmüştür.

Ananas meyvesi suyu ve yaprakları kullanılabilen bir meyvedir.3-4 gün bozulmadan muhafaza edilebilir.Ancak konserve edildiğinde içeriğindeki mineral ve vitaminlerin bir kısmı kaybolurken bromelain de etkisiz hale gelir.Bu nedenle taze olanı tercih edilmelidir.Diyet yaparken tatlı ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir meyvedir. Yoğurt  ile karıştırıldığında tokluk hissi verecektir.Ancak her meyvede olduğu gibi miktarı abartmamanız gerekir.1-2 ince dilim tercih etmeniz yeterli olacaktır.Afiyet olsun..

DİYETİSYEN İLKAY ÖNGEN

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30