24°
Hava Durumu
Hissedilen : 24.2°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 4.0 Km/S - Bati
Nem : 55%
canlı izle
SÜPER BESİNLER
03/09/2014

Sıklıkla duyduğumuz süper besinler aslında neyi ifade eder ne işe yarar ? İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri fazlasıyla ihtiva eden besinlerdir. Hastalıklara karşı koruyan,hücre hasarını engelleyen ve antioksidan içeriği yüksek olan besinler süper besin kabul edilebilir.

1-Gojı Berry

Turuncu-kırmızı renginde kurutulmuş yada fırınlanmış olarak marketlerde sıklıkla görebileceğimiz bir meyvedir.tibet ve cevresinde özellikle rahatsızlıkları iyileştirmede uzun süre gözlemlenerek kullanılmış ve henüz çok fazla araştırma olmasa da yüksek c vitamini içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini desteklediği bilinmektedir. Antioksidandır.zayıflama diyetlerinde ara öğünde kullanılabilecek iyi bir alternatiftir.

2-Açai

Mor renkli küçük meyvelerdir.kilo kaybında destekleyici olduğu düşünülen meyve aynı zamanda yaşlanmayı geciktiricidir.kalp hastalıklarına ve kansere  karşı koruyucudur ve yüksek oranda antioksidan içermektedir.oleik asitten zengindir. Oleik asit kalp sağlığını destekler.ancak açai her formda bulunması mümkün olmayan bir besindir.genellikle tablet veya meyve suyu içinde satılmaktadır.ancak şeker eklendiği için meyve suyu formu önerilmez.tavsiye edilen şekli şeker ilavesiz dondurulmuş formudur.bu şekilde alıp yogurt veya taze sıkılmış meyve suyunun içine ekleneblir.

 

3-Kefir

Rusya’dan yayılan eski bir içecektir.yoğurda yakın bir tadı vardır.fermente sütten elde edilen ekşimtrak bir içecektir.popüler hale gelen probiyotıkler sayesinde tüketimi yaygınlaşmıştır.probiyotıkler bağışıklığımızı kuvvetlendiren ve sindirimi destekleyen mikrorganizmalardır.kefir ; yanında 1porsiyon taze meyve ile kullanılarak iyi bir ara öğün seçimi olabilir.kan şekeri dengesi de sağlayacaktır.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30