24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 65%
canlı izle
OKUL ÇAĞINDA BESLENME
30/09/2014

BESLENME çocukların büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı olarak uzun sure yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda almasıdır. Yeterli ve dengeli beslenme sağlanmadığında büyüme ve gelişmenin engellendiği veya sağlığın bozulduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kötü beslenme alışkanlıklarının çocukluk çağında başlaması ergenlik ve yetişkin döneminde de sağlığı olumsuz yönde etkileyecektir. Anne sütüyle başlayan sağlıklı beslenme hikâyesi gelişme döneminde de idame ettirilerek gelecekte karşılaşılabilecek hastalık riskini azaltır.

Okul Çağı çocukları özeldir…

Bu yaş grubu çocuklar sürekli büyüme ve gelişme süreci içindedirler. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan besin öğelerini yeterli ve dengeli biçimde almalıdırlar. Sabahları zengin bir kahvaltıyla güne başlamak çok önemlidir. Protein hücre gelişimini ve büyümeyi sağlayan temel maddelerden biridir. İyi kalite protein olarak bilinen yumurtanın sabah kahvaltısında olması büyük önem taşımaktadır. Kalsiyum ihtiyacı için beyaz peynir, süt vb. tercih edilebilir. Okuldaki enerjilerinin yeterli olması ve beyin gücünü iyi kullanabilmeleri için ekmek vb tahıl ürünlerini ve aralarda tüketebilecekleri ceviz fındık vb kuruyemişleri de günlük beslenmelerinden eksik etmeyiniz.

Bu yaş grubunda yine eksikliği görülen minerallerin başında demir gelir. Demirden zengin gıdaları da çocukların tüketmesini sağlamalıyız. Ancak bazen bu besinleri tüketirken yanında tercih edilen ikinci bir besin demirin emilimini olumsuz yönde etkileyebilir. Demir ihtiva eden besinlerin başında kırmızı et, kuru baklagiller, yumurta ve kuru meyveler gelirken bunların yanında yoğurt ve süt gibi kalsiyum içeren gıdalar kullanılmamalıdır. Demir eksikliği tedavi edilmediğinde halsizlik üşüme yorgunluk gibi belirtilerle çocuğun enerjisini azaltır ve düşük yaşam kalitesine sebep olur.

Okulların başlamasıyla beraber bağışıklık sisteminin çökmesi ve hastalıklara sebep olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Böyle durumlar için çocuğun kendi savunma sisteminin iyi olması koruyucu etki gösterir. Hasta olmadan bağışıklığı kuvvetlendirilirse kendini maksimum seviyede korumuş olur. Bazen tüm bu çabalara rağmen salgınlardan çocuğunuzu koruyamayabilirsiniz. Hastalık geliştikten sonra da çocuğu iyileştirici bir tedavi önerilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan sebze ve meyveler özellikle A,C ve E vitamininden zengin beslenme ihmal edilmemelidir. Kırmızı renkli meyveler antioksidanı yüksek meyve ve sebzelerdir. Yine turuncu ve sarı sebze ve meyveler C vitamininden oldukça zengindir.

Beyin gelişimi konsantrasyon ve odaklanmanın artırılması günümüzde sık karşılaşılan bir sorundur. Böyle durumlarda çocuğunuzun okuldaki başarısını olumlu yönde etkileyebilecek ceviz badem fındık gibi yağlı tohumlar ve kuru meyveler uygun olacaktır. Taze sıkılmış meyve suları içerisine pekmez eklenmesi vitamin emiliminin artırılmasını sağlayacaktır.

Eve geldikten sonra ise ailecek yenilen akşam yemekleri ruhsal yönden çocuğu tatmin etmekle beraber doğru besinleri tüketmesini sağlar ve alışkanlıkları olumlu yönde geliştirir. Masanızda her grup besin olmasına özen gösteriniz. Özellikle çocukların sebze yemeklerinden uzaklaşması yada et tüketmemeleri gibi istisnai durumlarda farklı bir şekilde onlara sunarak tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz eğer persantil eğrisinde olması gereken kilonun altında yada üzerinde ise destek alınmalıdır. Okul çağındayken ihmal edilirse ergenlik döneminde daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİNİZ…

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30