24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 65%
canlı izle
ÇALIŞIRKEN DİYET YAPMAK
24/11/2014

Çalışma saati,işyeri ortamı,beraber çalışılan müşteri,işe gidip gelme süresi vb.farklı koşullarda çalışırken beslenmenize dikkat etmek zor olsa da planlı yaşayarak bunu  kolaylaştırabilirsiniz. Çalışırken kendinizi işin akışına kaptırıp öğün atlamaya başladığınız anda metabolizmanızda oluşan aksamalar size uzun vadede kilo olarak gelecektir.Bazen de çalıştığınız ortamda yemek alternatifin azalır ve tek yönlü beslenme başlar.Bunlar da sağlıksız beslenmeyle beraber bazı hastalıklara sebep olabilir.Gün içinde karşılaşılan bu sorunları çözmek adına önerilerde bulunabilirim.

Güne kahvaltıyla başlamak önemlidir.Sabah uyandığınız saate göre ya evde yada erken gidiyorsanız ofiste kahvaltı seçenekleri vadır.Evde yapıldığında serpme kahvaltı uygun olurken ofise gittiğinizde simit,açma,vb.olmadan tahıllı ekmekle yapılabilen kahvaltıları tercih ediniz.Ama mutlaka kahvaltı öğünü yapılmalıdır.

Sürekli çay yada kahve gibi içecekler kullanıldığında fazlaca su kaybı oluşmaktadır. Gün içinde su kaybıyla beraber halsizlik, yorgunluk vb. etkiler ortaya çıkacaktır.Su tüketiminize dikkat ediniz.gün içinde mutlaka 2 lt. suyu tamamlayınız.Bazen de tuvalet ihtiyacını bastırmak için az su içmek yine rahatsızlık yaratacaktır.Çay,kahve vb. içecekler tercih ettiğinizde şeker veya süttozu kullanmayınız. Asitli içecek,meyve suyu gibi aşırı şekerli içecekler tüketirseniz hareketsiz bir çalışma ortamında olanlar için kilo artışı olacaktır.

Yemek yada ara öğün saatini kaçırmayınız.30 dk -1 saat arası saatler oynayabilir.Ancak daha uzun süren açlık saatlerinde çalışma performansınız azalacaktır.Metabolik bir yavaşlama olacaktır. Bu nedenle saatlerinizi ve yemeklerinizi planlayınız.Ofiste yemek yiyenler için mevcut bir menü varsa tercih etme şansınız olur ancak ofis dışından yemek temin eden kişiler mutlaka çeşitlilik sağlamalıdır. Hergün fastfood ,sandviç tarzı beslenme olduğunda yağlanma oranı artacaktır.Bu durumda haftanın belirli günlerinde evden temin edilebilir.Öğün atlama gibi durumlarda ise kan şekeri düşebileceği için yaşam kalitesi azalır ve çalışmakta güçlük çekebilirseniz.Bazen de ana yemek yerine aperatif tüketildiğinde  sık acıkma hissi oluşacaktır.

Gün içindeki çalışma durumunuzu göz önünde bulundurarak beslenmenizi planlamalısınız.Bu şekilde hem sağlıklı beslenebilir hem de kilo verme programınızı kolaylıkla idame ettirebilirsiniz.

SAĞLIKLA KALIN…

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30