24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 65%
canlı izle
ZAYIFLIK VE BESLENME TEDAVİSİ
28/01/2015

Günümüzde beslenmeye bağlı hastalıkların başında  obezite yer almaktadır. Ancak obezite kadar zayıflık da önlem alınması gereken bir hastalıktır. Zayıflığın derecesini belirleyebilmek  için beden kitle indeksi ölçümü yapılmalıdır. Beden kitle indeksi ölçümünüz 18.5 ve altında ise zayıflık hastalığı başlamış demektir. Zayıflama hastalığı başladıysa  kişinin vücut analizi ölçümünde yağ dokusunun diğer dokulara oranı oldukça düşüktür. Alınan enerji ile harcanan enerji arasında dengesizlik oluştuğunda yağ dokuları yetersiz kalır ve kas dokuları da kullanılır. Kas kaybı devam ettikçe başka hastalıklar oluşur. Bu durumun sebebi araştırılıp sağlıklı beslenme programı ile  tedaviye başlanmalıdır.

Zayıflığın nedeni kötü beslenme alışkanlıklarının kazanılmış olması, yoksulluk, bilgisizlik, stres, hızlı kilo kaybı sağlayan sağlıksız diyetler, parazitler ve enfeksiyon hastalıkları yada hormonal bozukluklar olabilir. Bunların anlaşılabilmesi için  öncelikle gerekli tetkiklerin yapılması ve bunların uzman doktor tarafından değerlendirilmesi önerilir. Ardından kişinin vücut analizi yapılır ve hesaplanan bazal metabolizma hızı üzerinden kalori takviyesi yapılarak tedaviye başlanır. Kilo almak için uygulanan beslenme tedavisinde besinlerin yeterli ve dengeli oranda sağlanması önemlidir. Karbonhidrattan zengin, yeteri kadar iyi kalite protein içeren ve uygun oranda yağ alımı sağlayan bir diyet hazırlanmalıdır. Enerji alımının artırılması için kişinin hesaplanan bazal metabolizma hızına takviye yapılmalıdır. Alınması hedeflenen kiloya bağlı olarak 300-500 kcal civarında ek yapılmalıdır. Yapılan takviyenin her türlü yiyecekten  karşılanabileceğini düşünmek yanlıştır. Bunların da  sağlıklı besinlerden tercih edilmesi gerekmektedir. Hacim olarak küçük ancak enerjisi yüksek besinler kilo alımını destekler. Örneğin kuru meyve ve kuruyemişler gün içinde ara öğünlerde kullanılabilir. Bunlar içerdiği lif, şeker ve yağ bakımından uygundur. Evde yapılmış sütlü tatlılar, geleneksel yemeklerle de kalori alımını artırmış olursunuz.

Günlük beslenmenizde  6 öğün önerilir. Ana öğünlerinizde 1 porsiyon sebze ve proteinden oluşan bir ana yemek olmalıdır. Yanında pirinç, makarna vb. tahıllardan oluşan yardımcı yemek kullanılmaktadır. Bunların yerine tam buğday ekmeği, vb. de tercih edilebilir. Tahıllar karbonhidrat içerdiği için günlük enerjiyi sağlamada oldukça etkilidir. Protein ve yağ alımı ile zenginleşen diyetlerle kişinin toplam kaloriyi alması sağlanır. Bu şekilde devam edilen sağlıklı beslenme şekliyle kişinin 1 ayda ortalama 2 kg alması hedeflenir. Kilo alma programının başarıya ulaşabilmesi için yapılması gereken ikinci önemli konu kişinin fiziksel aktivite planıdır. Böyle durumlarda kas gelişimi için kişiye ağırlık çalışması önerilir.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30