10 Parmağında, 10 Marifet...

Ses sanatçısı, müzik öğretmeni, keman, gitar ve piyano eğitmeni İlayda Sertman, müzik çalışmalarını Bodrum’da sürdürecek. 

10 Parmağında, 10 Marifet...

Geçtiğimiz haftalarda “Anlarsın” isimli şarkısına klip çeken İlayda Sertman, İstanbul’dan Bodrum’a yerleşip çalışmalarına burada devam edecek. İstanbul’daki müzik akademisini Bodrum’a getirmeyi düşünen genç müzisyen, ilerleyen dönemlerde yeni şarkılarıyla müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Güzel şarkıcı bu yeni parçalarının klibini ise Bodrum’da çekmeyi planlıyor. 

Müzik hayatı ile ilgili Kent Haber’in sorularını yanıtlayan İlayda Sertman, müziğe klasik gitar eğitimi ile başladığını ifade ederek şunları söyledi;

“Sonra klasik gitarla Güzel Sanatlar Lisesini kazandım. Sonraki ana dalım ise keman ve piyano olarak devam etti. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne girdim, orada müzik öğretmenliğini bitirdim ve sahne hayatı ufak ufak başladı. Şimdi single ile devam ediyorum. Yaz aylarında Bodrum’da seçkin otellerde sahneye çıkıyorum. Sahne çalışmalarım İstanbul’da da sürüyor ama daha çok Bodrum’a yönelmek istiyorum.”

Müzik sektörünün gün geçtikçe zorlaştığını ve özellikle genç sanatçıların birçok yükü kendilerinin taşımak zorunda kaldığını ifade eden Sertman, yeni çıkardığı “Anlarsın” adlı şarkısından da söz ederek şu ifadeleri kullandı:

“Bu parça bize Erden Erdoğan arkadaşımızdan geldi. Sözlerini biraz değiştirdim. Nakarat yine arkadaşımıza ait. Aranjesini Ercan Yazıcı arkadaşım yaptı. Sonra klip çektik. Bütün bu aşamaları ben kendim yapmak zorunda kaldım. Çünkü müzik piyasası artık çok zor. Her şeyi kendimiz yapmak zorundayız; parçaları, aranjeleri, kendi bütçemizden yapıyoruz. Kliplendirmeyi kendi bütçemizden yapıp size sunuyoruz. Bu anlamda sanatçı olarak çok zorlandığımız dönemler oluyor. Dolayısıyla bu dönemde parası olan çok kişi ‘Hadi ben de klip yapayım, koyayım bakalım neler oluyor’ gibi şeylerle çıkıyor. Çünkü artık sesler de düzeltiliyor. Siz o sesleri çok iyi bir şekilde duyuyorsunuz. Ama öyle bir şey yok. Tabi ki çok iyi sanatçı dostlarımız, çok iyi sanatçı arkadaşlarımız da var ama biz müzisyenler burada çok zorluk çekiyoruz” dedi.

Bodrum’daki müzik çalışmalarında da bahseden İlayda Sertman, sahne çalışmalarıyla birlikte müzik dersleri vereceğini belirterek şöyle konuştu;

“Aslında artık yarı Bodrumlu sayılırım. Genelde yazları gelip 3-4 ay kalıyordum. Seçkin otellerde, güzel etkinliklerde sahne çalışmalarım devam edecek. Bir de İstanbul’daki müzik kursumu buraya taşıyabilirim. İlayda Sertman Müzik Akademi şeklinde. Keman, gitar, piyano derslerini burada devam ettirmeyi düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek. Müzik derslerinde her yaştan öğrencim var. 3-4 yaşından itibaren başlıyoruz. Yetişkin gruplarım da var. Konserler de veriyorlar. Eğlenceli, eğitici ve öğretici güzel bir kurs zamanı geçiriyoruz.” 

Müzikte hedefinin daha geniş kitlelere ulaşmak olduğunu ifade eden İlayda Sertman, “Sağlam adımlarla ilerlediğimi ve bunun yavaş yavaş oluşacağını düşünüyorum” dedi.