10 Yaşındaki Duru'nun Büyük Başarısı

Bodrum’un 10 yaşındaki sihirli parmaklı kızı Duru Balcı; Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen I. Brüksel Uluslararası Müzik yarışmasında birincilik kazandı. 2018 yılından beri 4 farklı ülkedeki uluslararası yarışmalarda birincilikler ve 2019 yılı Çukurova Üniversitesi Piyano yarışmasında ikincilik ile hem ülkemizi hem de Bodrum’u gururla temsil eden Duru Balcı'nın bu başarıları, sanatla uğraşan diğer genç yeteneklerin motivasyonu ve desteklenmesi için de önemli bir rol oynuyor.

10 Yaşındaki Duru'nun Büyük Başarısı

Jüri üyelerinin önemli konservatuvarların piyano hocalarının bir araya gelmesiyle oluşturulduğu Bürüksel'deki yarışmaya, 9-10 yaş kategorisinde 8 farklı ülkeden 19 yarışmacı katıldı. Duru Balcı, yarışmada 100 üzerinden 95 puan alarak birinciliği elde etti. 

Bu yıl Bodrum İngiliz Kültür Koleji’nde 5. Sınıfa başlayacak Duru Balcı; Ukrayna Devlet Konservatuvarı Piyano bölümü mezunu olan Kateryna Saat’ten 2.5 yıldır özel ders alıyor. Yarışmayı 1. olarak tamamlayan Balcı’nın öğretmeni Katheryna Saat adına da Brüksel Devlet Konservatuvarı imzalı Onur Belgesi gönderildi.

Duru, I. Brüksel Piyano Yarışması’ndaki başarısından önce de Haziran ayında, Ukrayna Kharkhiv Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği Kharkhiv Piyano yarışmasına katıldı. Bu yarışmada da kendi kategorisindeki 54 yarışmacı arasında birinciliğe layık görülen Duru, başarılarının nedenini piyanoya olan sevgisine ve günde az 2 saat piyano çalışmasına borçlu olduğunu söylüyor. 

Balcı ailesi, Duru’nun bu başarısında Bodrum Belediyesi’nin de büyük bir payı olduğunu söyleyerek ilgililere teşekkür etti. Herodot Kültür Merkezi salonunu ve merkezin kuyruklu piyanosunu yarışma videosu çekimi için Duru’nun kullanımına sunan Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras ve Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu’na genç sanatçıya verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini ileten aile, yerel yönetimler tarafından desteklenen bu genç sanatçıların, ileride daha büyük başarıları kente getireceğini vurguladı.