10 Yıllık Birikimi Sergiliyor

Nihal Koncu Akhuy’un kişisel minyatür sergisi Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

10 Yıllık Birikimi Sergiliyor

Yaklaşık 10 yıl önce minyatür sanatına başlayan Nihal Koncu Akhuy, 10 senede yaptığı eserlerden Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir sergi açtı. Sanatçısının Yeniden Doğuş adını verdiği sergide akrilik, sulu boya, altın yaldız ve ezilmiş altınla yapılan çeşitli boyutlarda 30 eser yer alıyor.

Sergide Kent Haber’e açıklama yapan Akhuy, şunları dile getirdi:

“Minyatür sanatına İstanbul’daki İSMEK kursları ile başladım. Daha sonra çok değerli hocalardan dersler aldım. Sonra Bağlarbaşı İhtisas Merkezi’nde ders aldım. Daha sonra da çok değerli hocalardan özel dersler aldım. Bu eserler, 10 senelik birikimim. Teknik olarak minyatür tekniğinde akrilik, altın yaldız ilk başlarda kullandım ama daha sona tüm eserlerimde gerçek ezilmiş altınlar ve akrilik boya kullandım. Sulu boya da kullandım.”

Her eserinde farklı konuları ele aldığını aktaran minyatür sanatçısı Nihal Koncu Akhuy, şöyle dedi:

“Yeniden Doğuş’ta da bunu anlatmaya çalışıyorum. Her bir esere başlıyorum, bitiyor. O an ne yaşıyorsam, mutluysam mutluluğu yansıtmaya çalışıyorum. Hüzünlüysem hüznü yansıtmaya çalışıyorum. Ben aynı zamanda araştırma projeleri de yapıyorum. Her eserime ayırdığım zaman farklı. Mesela bir eserim var, 4 senenin sonunda ortaya çıktı. Neden diye sorarsanız, bunun öncelikle tasarımını ortaya çıkarmanız lazım. Anlatmak istediğiniz hikayeyi nasıl yansıtacağınız, nelerle ortaya koyacağınız çok önemli olduğu için uzun sürdü.”

Bir süre önce Bodrum’ yerleştiğini anlatan Akhuy, minyatür çalışmalarına burada devam ettiğini söyledi. 

Sergi, 30 Nisan tarihine kadar gezilebilir.


Muhabir: Hamdi Yörür