101 Seferde 100 Bin Yolcu Geldi

323 metre uzunluğundaki Costa Venezia isimli kruvaziyer, Bodrum’a gelen sezonun son gemisi oldu. Bu sezon 101 seferin yapıldığı ilçeye toplamda 100 bin yolcunun geldiği bildirildi.

101 Seferde 100 Bin Yolcu Geldi


Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding bünyesinde yer alan Bodrum Cruise Port, bu yıl rekor sayılabilecek gemi ve yolcu sayısı ile farklı ülkelerden gelen binlerce turiste ev sahipliği yaptı. 

101 SEFER, 100 BİN YOLCU

101 sefer ve 100 bine yakın yolcu ile 2022 sezonunda Kuşadası ve İstanbul’un ardından en çok yolcu ağırlayan 3’üncü kent olan Bodrum, kruvaziyer turizmi açısından iyi bir sezonu geride bıraktı. Dünyanın en önemli kruvaziyer şirketlerinin gemileri, bu yıl Bodrum sularından geçti. Royal Carribbean’a ait 347 metre uzunluğunda Odyssey of the Seas ilk kez Bodrum’a geldi. Dev kruvaziyer, Bodrum’a tarihinde gelen en büyük gemi oldu. 

Norwegian Cruise Line’a ait Norwegian Jade, Tui Cruises’a ait Mein Schiff 5-6, Mein Schiff Herz, Azamara Cruises’a ait Azamara Journey, Azamara Pursuit ve diğer gemilerle oldukça yoğun bir kruvaziyer sezonu yaşandı.

Bodrum Cruise Port, bu yıl Blue Sapphire gemisinin ana limanı oldu.  Blue Sapphire, 21 seferde, 15 bine yakın yolcuya hizmet vererek, Bodrum’da yolcu değişimi operasyonlarını başarıyla gerçekleştirdi. Kruvaziyer hareketinin yanı sıra Bodrum-Kos arasında 650 sefer ve 100 binin üzerinde feribot yolcusu da eklendi.

SON GEMİ COSTA VENEZİA OLDU

İlçeye son gelen kruvaziyer Costa Venezia, ağırlıklı İtalyan, Alman ve İspanyol olmak üzere toplam bin 714 yolcu ve 988 de personelle sefer yaptı. Dev gemi, akşam saatlerinde Yunanistan’ın Heraklion Limanı’na hareket edecek.