12 Ay Turizm İçin Mücadele Ediyor

Bodrum turizminin önde gelen isimlerinden Sianji Grup Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, yeni yıl öncesinde Meşealtı Otantik Kebap Restoran'da gazetecilerle buluştu. Bodrum'un ve gruplarının turizm hedefleri konusunda açıklamalarda bulunan Çakır, 12 ay hizmet vermek için toplumun tüm kesimlerinin işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

12 Ay Turizm İçin Mücadele Ediyor

35 yıldır Bodrum’da turizmcilik yapan Recai Çakır, yaz aylarında 5,5 dönümlük Sianji Farm içerisinde, 500 yıllık Meşe ağacı altında otantik bir ortam oluşturarak Güneydoğu’nun tüm lezzetlerini yerinden gelen aşçılarla, ilçede yaşayan ve tatile gelen misafirleri ağırladı. Turizm sezonunun bitmesine rağmen, gelen talep üzerine kışın da kış bahçesini devreye sokan Meşealtı Otantik Kebap, gastronomi turizmine tüm yıl boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Gümüşlük’te hizmet veren mekan misafirlerin gözdesi oldu. 

Turizmde hizmet kalitesi ve personel devamlılığı arasındaki doğrudan ilişkiye değinen Turizmci Recai Çakır, “Kış aylarında kapanan mekanlar yıpranmakla birlikte her sezon yeni personel arayışına girerek yeniden personel eğitmek zorunda kalıyor. Toplamda 4-5 ay olan sezonun bir kaç ayı eğitimle geçiyor. Bu yüzden de hizmet kalitesini oturtmak zaman alıyor ve çok büyük markalar da bundan zarar görüyor.” diye konuştu. 

Sağlıkla lezzeti bir arada sunduklarını söyleyen Recai Çakır, “Gerek 500 yıllık meşenin gölgesinde verilen hizmet gerekse boğazdan geçen her şeyin organik ve sertifikalı ata tohumları kullanılarak üretilen sebze ve meyvelerden oluşması, Bodrum’daki yeme içme alışkanlığına bir ayrıcalık daha kazandırdı. 35 yıldır Bodrum turizmine hizmet vermeye ve ilklerin öncüsü olmaya devam etme misyonumuzla 12 yıldır kesintisiz devam eden Sianji Well-Being Resort Hotel’imizde de olduğu gibi gastronomi turizminin de 12 ay hizmet vermesi gerektiğine inandığım için güneşli Bodrum günleri haricinde de hayata geçirdiğimiz kış bahçemizde Güneydoğu mutfağı severlere on iki ay hizmet vermeye devam ediyoruz.” 

BİRKAÇ AY PERSONEL EĞİTİMİ İLE GEÇİYOR

Turizmde hizmet kalitesi ve personel devamlılığı arasındaki doğrudan ilişkiye değinen Turizmci Recai Çakır, “Türkiye’de hizmet kalitesini ve personel devamlılığını sağlamanın en önemli faktörlerinin başında geliyor. Personeli on iki ay istihdam sağlanması halinde hizmet kalitesi artırılabilir, ayrıca işletmenin on iki ay açık olması devamlı gelen müşteri açısından da önemlidir. Bodrum’da yer alan çok değerli zincir restoran markaları dahi işletmeleri kapatıp gitmekte ve her sezon başında da yeniden işletmeleri açmaya çalışmaktalar, bu süreçte kapanan mekanlar yıpranmakla birlikte her sezon yeni personel arayışına girerek yeniden eğitmek zorunda kalıyor. Toplamda 4-5 ay olan sezonun bir kaç ayı eğitimle geçiyor. Bu yüzden de hizmet kalitesini oturtmak zaman alıyor ve çok büyük markalar da bundan zarar görüyor. Ayrıca akılda kalan markalar da unutuluyor. Bu ve buna benzer bir çok sebepten dolayı gerek grubumuz bünyesinde yer alan Sianji Well-Being Resort Hotelimizi gerekse de Meşealtı Otantik Kebap Restoranımızı 12 ay boyunca açık tutmaya devam edeceğiz. Umarım diğer turizm yatırımcıları ve restoran işletmecileri 12 ay hizmet verece hale gelir ve Bodrum’da on iki ay turizme destek verirler. Bu bir misyondur ve bu misyonumuzu devam ettirmeye devam edeceğiz.”

Anadolu kültürünün en önemli bölümlerinden birinin yemek ve sofra adabı olduğunu belirten Recai Çakır, "Sofra ve yemek, Anadolu’da yaşayan herkes için çok değerli bir ritüeldir. Burada amaç sadece karın doyurmak değil, bir araya gelmektir. Günümüz insanlarını, zamanla yarışarak yemek yiyen ve ne yediğinin farkında olmayarak, sadece karın doyuran değil zamanı yaşayarak en doğal gıdalardan en doğal tadı almalarını sağlamak için gayret sarf ediyoruz" dedi.

Kilis’te doğup büyüdüğünü yemekten çok, yedirmeyi seven bir aileye mensup olduğunu belirten aynı zamanda kebap ustalığındaki mahareti ile tanınan Recai Çakır, "Her şey doğal ve organik. Sianji Farm’da yetiştirilecek biberlerin fideleri, katmerin kaymağı Kilis’ten geldi. Patlıcan fideleri Urfa Birecik’ten. Üstelik hepsi ata tohumlarımızdan. Taptaze yumurtalarımız da bizzat kendi çiftliğimizdeki tavuklarımızdan" diyerek Bodrum'da ayrı bir damak tadı oluşturduklarını belirtti. Ayrıca Güneydoğu’nun en önemli şehirlerden olan gastronomide öne çıkan en değerli lezzetlerini öne çıkan şehirlerinden Mardin’den Süryani Şarapları, Urfa’nın ve Adana’nın kebabı ve şalgamı, Kilis’in Tavası ve katmeri, Antep’in gurme kebap lezzetleri ve katmeri, Hatay’ın Künefesi gibi lezzetleri menüsünde bulunduran özel bir konsepte sahibiz. Yani kısacası Güneydoğu lezzetlerini özleyen misafirlerimizin Güneydoğu turu yaparak bu lezzetleri tatmak için oralara gitmek yerine  bu  lezzetleri Bodrum’da ayağınıza getirdik.

Meşealtı Otantik Kebap Restoranı'nın en önemli özelliklerinden birinin de Sianji Farm’ın organik sertifikalı sebze ve meyveleriyle hazırlanan menüsü olduğunu kaydeden Recai Çakır, "Gelen misafirlerimiz biberden baharata, patlıcandan domatese; Sianji Farm’da yerli organik tohum ve fidelerden elde edilen birçok lezzeti isterse kendileri hasat ediyor. Nostaljik müziklerin de unutulmadığı  Meşealtı Otantik Kebap Restoranı’nın taş fırında pişen eşsiz lezzetlerimizle iddialıyız" diyerek  çeşit kebap, özel mezeler, organik içecekler ve mevsimine göre eklenen 41 çeşit gurme kebaplarımızla Bodrum'u ve misafirlerin damak tatlarını renklendirdiklerini belirtti. 

Çakır, “Türkiye’nin Dünya Turizminde hak ettiği yere gelebilmesi için sevgili Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Yurtta sulh cihanda sulh” ilkesinden yola çıkarak Bütün dünyayla ilişkilerimizi iyi tutmalı ve tüm dünyayı ülkemizde ağırlamalıyız. Dünya’nın birinci sırada  tercih ettiği turizm destinasyonu olmamamız için hiçbir sebep yok, bu temennilerle 2022 yılının ülkemize salgınlardan ve terör eylemlerinden uzak, herkesin refahının arttığı ve huzurlu bir yıl diliyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.