12 Bin Motosiklet Çürümeye Terk Edildi

Bodrum’da trafik otoparkları motosiklet mezarlığına döndü. İlçe genelindeki trafik otoparklarında yaklaşık 12 bin 300 motosiklet sahibini bekliyor.

12 Bin Motosiklet Çürümeye Terk Edildi

Bodrum’da yaz aylarında trafik yoğunluğundan dolayı vatandaşlar çoğunlukla motosiklet kullanmayı tercih ediyor. İlçeye kayıtlı 100 bin araç varken, şehir dışından gelen araçlarla birlikte taşıt sayısının 10 kat arttığı öğrenildi. İlçeye kayıtlı araçların yaklaşık 30 bini motosikletlerden oluşuyor. İlçedeki trafik otoparkları ise adeta motosiklet mezarlığına dönmüş durumda. İlçe genelindeki trafik otoparklarında yaklaşık 12 bin 300 motosiklet çürümeye terk edildi. 

Trafik kazası, sigorta borcu ya da üzerine yakalamalı haciz olduğu için bağlanan motosikletlerin sayısı her geçen gün arttı. Trafik otopark işletme sahipleri ise bu durumdan muzdarip olduğunu açıklıyor. Otoparklarda 20 yıllık motosikletlerin olduğu ve birçok motosikletin çürümeye terk edildiği öğrenildi. 

Konacık otoparkı işletmecisi Kenan Akbıyık, Türkiye genelinde otoparklarda milyonlarca aracın bağlı durumda olduğuna dikkat çekerek, belli bir süre içerisinde bu araçların devlet tarafından satılarak ekonomiye kazandırılması gerektiğini, milli servetin çürümeye terk edilmemesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi;

“Bodrum genelinde özellikle sigortası olmayan, muayenesi olmayan, kaza sonucu terk edilen ve aynı zamanda güvenlik amacıyla çekilen motosikletler var. 14 yıldır otoparkta duran motosikletler bile var. Devletimizin bununla ilgili bir çalışma yapmasını bekliyoruz. 5 yıldır bununla ilgili bir çalışma yaptık. Gerekli mercilere başvurularımızı yapmış durumdayız. Ama hiçbir sonuç alamadık. Türkiye genelinde bunu bir hesaplarsak, milyonlarca motosiklet çürümeye terk edilmiş. Bu motosikletleri çürümeye terk etmeyelim, 1 yılını doldurmuş kara ya da deniz araçları devletin hazinesine katılması gerektiğini düşünüyoruz. Otoparkta beklettiğimiz motosikletlerden kar amacı da gütmüyoruz. Artık elimizden çıksın, gördükçe içimizde sızlıyor. Milyonlarca aracımız var böyle Türkiye genelinde. Devletimiz bunun bir şekilde satışını yapmalı, piyasaya sürmeli. Sonuçta milli servet bu araçlar. 12, 13 bin civarından muhakkak vardır trafik otoparklarında. Turgutreis otoparkında ise 7 bin motosiklet var. 20 yıllık motosikletler durmakta. Biz otopark ücreti bile istemiyoruz, çekici paramızı versinler yeter. Maksat motosikletler burada çürümesin. Kar amacı bile gütmüyoruz” dedi.

Trafik otoparkı işletmecisi Sezgin Kılıç da çürümekte olan motosikletleri göstererek “Otların arasında çürüyen motosikletler var. Buradaki motosikletler yaklaşık 1 yıldır çürümeye terk edildi. Çok lüks motosikletler de var. Bu motosikletler milli servet. Milli emlak ve Devletimizden bunlara sahip çıkılmasını istiyoruz” dedi.