12. KEZ "DOĞA İÇİN SES VER" DEDİLER

Bodrumlu Çevreciler Cuma eylemlerinde bu hafta Taksim direnişine destek verip, TBMM...

12. KEZ
Bodrumlu Çevreciler Cuma eylemlerinde bu hafta Taksim direnişine destek verip, TBMM de çıkarılmak istenen bazı yasalara dikkat çektiler.

Bodrum Tabiat Kanunu İzleme Girişimi üyeleri, ‘Doğa İçin Ses Ver’ sloganı adı altında 12. kez Belediye Meydanı’nda protesto gösterisinde bulundular. Çevreciler uzun bir bez pankart üzerine renkli boyalar ile çeşitli sloganlar yazıp tepkilerini gösterdiler. Topluluk üyeleri, İstanbul Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylem yapanlara da destek olmak amacıyla çeşitli sloganlar attılar.

Tabiat Kanunu Yasa Tasarısının 5 Haziran Dünya çevre Gününde yasalaştırılacağı şeklinde duyum aldıklarını açıklayan topluluk üyelerinden Ayşe Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"29 Mayıs'ta Sosyal sigortalar Kanununun içine ÇED muafiyetini koyarak sabaha karşı meclisten geçirdiler. Dün itibari ile Cumhurbaşkanı onayladı. Bunu kaçırdık, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan Tabiat Kanunu Yasasının geçmesini engellemek için buradayız. 5 Haziran çevre gününde geçireceklerini duyduk. O gün bize çevre gününü hediye edecekler. Bunun için Türkiye’nin her yerinde Doğa için ses veriyoruz" dedi.

Bodrum Tabiat Kanunu İzleme Girişi üyelerinden Sema Höcek te yaptığı konuşmasında Orman Kanunu tasarısının, köylünün tarım yapmasının engellenmemesini ve orman alanlarının talan edilmemesi gerektiğini belirterek tasarının revize edilmesi istedi. Tabiat Kanunu izleme girişimi üyelerinden Sema Höcek şöyle konuştu:

"Sırada bir tasarı daha var, Orman kanunu tasarısında değişiklik yapılmasına dair bir taslak mecliste bekliyor. Bu da doğa ile ormanlar ile ilgili tehlikeleri barındırıyor. Orman Genel Müdürlüğü isterse ormanları 29 yıllığına kiraya verebilecek. Arkeolojik kazı, bazı araştırmalar, ağaçlardan üretilen örneğin katran sakız terebentin gibi , odun kömürü ocağı gibi ağaçlardan üretilen ürünlerin oluşumundaki tesislere. Yani ormanlar bir bahane ile 29 yıllığına elimizden gidebilecek. Yeraltı suları metreküp üzerinden fiyatlandırılacak. Bu köylüye tarım yapma demek. Zaten yapamıyor şimdi sulamasını ücretle parayla yapacaksa tarım yapmayacak demektir. Buna da dikkat çekiyoruz. Bu yasa taslağını da mutlaka ve mutlaka revize etmeli diye düşünüyoruz" dedi.

Bodrum Belediye meydanında yapılan eylem sırasında çevreden geçen turistlerde alkışladı.