13 KİŞİ TUTUKLANDI

Bodrum'da, Muğla İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri Tarafından gerçekliştirilen "Beyaz...

13 KİŞİ TUTUKLANDI
Bodrum'da, Muğla İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri Tarafından gerçekliştirilen "Beyaz Evler" Operasyonu kapsamında çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan 13 kişi olağanüstü güvenlik önlemleri altında Muğla Cezaevi'ne gönderildi. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 23 kişiden 10'u ise delil yetersizliğinden tutuklanmadı.

Bodrum'da Muğla İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen ''Beyaz Evler'' operasyonu kapsamında çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan 13 kişi yoğun güvenlik önlemleri altında Muğla Cezaevi'ne gönderildi.
Bodrum'da Muğla İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen ''Beyaz Evler'' operasyonu kapsamında çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan 13 kişi yoğun güvenlik tedbirleri altında Bodrum Adliyesi'nden jandarma ekipleri tarafından çıkartıldı. Şahısların adliyeden çıkartılışı esnasında, tutuklanan kişilerin yakınları ile jandarma ve basın mensupları arasında tartışmalar yaşandı. Jandarma ekipleri tarafından adliye önünde bekleyen sivil araçlara bindirilen 13 kişi Bodrum Cezaevi'nde boş yer bulunmadığı için Muğla Cezaevi'ne gönderildi.
Yargılanan şahıslardan Ahmet Alpu, Hasan Çağlar, Mestan Sümer,i Abidin Türkoğlu, İskender Doğan, Murat Bilgili, Mustafa Kemal Nur, Rıza Kösem, İbrahim Akbaş ve Ercan Birol yeterli delil bulunmadığı gerekçesi ile tutuklanmazken, Gülşen Özbek, Cafer Erdoğan, Behlül Balcı, Adnan Öztop, Mehmet Nedim İlgün, Metin Sarıkaya, Ahmet İbrahim Cudi Seydaoğlu, Şehabettin Doğan, Murat Kaan Turan, Selma Uslu, Hamza Akercan, Sadık Şenol Karakaya ve Dursun Hakan Velioğlu.

Savcı İtiraz Etti;
Soruşturmayı yürüten Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Berkant Karakaya, tutuklanmayan 10 kişinin tutuklanması için mahkemeye itiraz etti. Bodrum 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sorgulama ve yargı süreci 24 saat sürdü. Karakaya'nın itirazı üzerine dava bir üst mahkeme olan Bodrum Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sevk edildi. Görülecek dava sonucunda tutuklanmasına gerek görülmeyen 10 kişi hakkında yeniden değerlendirme yapılacak.

Gergin Bekleyiş;
Gece boyu devam eden duruşma sırasında zanlı yakınları adliye bahçesinde kamp kurdu. Çok sayıda kişinin beklediği adliye bahçesinde gün doğduktan sonra avukatların pencereden verdikleri tutuklama haberleri üzüntü yaratırken, serbest bırakılan zanlıların yakınları ise aldıkları haberlerle sevince boğuldular. Serbest kalan zanlılardan bazıları, 'sadece bir ses kaydı ile bunlar yapılır mı'' diyerek tepkilerini dile getirdiler.