13 Yaşındaki Fotoğraf Tutkunu

Bodrum’da yaşamını sürdüren 13 yaşındaki Berkalp Turper’in çektiği fotoğraflar büyük beğeni topluyor. Turper’in Bodrum Belediyesi sosyal medya hesaplarında da paylaşılan, birkaç gün önce çektiği yıldırım fotoğrafı çok sayıda etkileşim aldı.

13 Yaşındaki Fotoğraf Tutkunu

İlçeye bağlı Bitez Mahallesi’nde yaşamını sürdüren 13 yaşındaki Berkalp’in, küçüklüğünden beri doğa olaylarına karşı ilgisi var. 6 yaşından beri fotoğraf çektiğini ifade eden genç fotoğrafçı, özellikle yıldırım, şimşek ve fırtına fotoğrafları çekmeyi çok seviyor. Berkalp, fotoğraflar yanında hızlandırılmış fırtına görüntüleri de çekiyor. 

Fırtına çıktığında fotoğraf çekmek için soluğu sahilde alan Berkalp, yağmurlu havalarda yıldırımları ve şimşekleri fotoğraflayabilmek için saatlerce evin terasında bekliyor. “Yıldırımdan ürkmüyor musun?” sorusuna ise “Fotoğraf tutkusu yıldırım korkusunu bastırıyor” yanıtını veriyor. 

Berkalp’in son çektiği yıldırım fotoğrafı, Bodrum Belediyesi’nin sosyal medya hesabından da paylaşıldı. Paylaşım çok sayıda beğeni aldı. 

Berkalp, fotoğraf tutkusunun yanında piyano ve gitar çalıyor, resim yapıyor. Fotoğraf tutkusu ile ilgili Kent Haber’e açıklama yapan Berkalp Turper, 6 yaşındayken dedesinin kendisine aldığı küçük bir kamera ile fotoğraf çekmeye başladığını ifade ederek şunları söyledi;

“O kamerayı kurcalayarak fotoğrafçılığa merakım doğdu. O kameralar sayesinde bugünkü seviyeye kadar geldim. Hava tahmin programlarından hava durumunu takip ediyorum, anlık radar görüntülerinden fırtınanın, bulutların nereden geleceğine bakıyorum, buna göre çekimlerimi yapıyorum. Beni sahile teyzem ve annem götürüyor. O şekilde sahilde çekimlerimi gerçekleştiriyorum. Sahilde çektiğim görüntüler gerçekten güzel çıkıyor.”

Coşkun Aral, Ara Güler gibi fotoğrafçıları kendisine örnek aldığını ifade eden Berkalp’in gelecekte fotoğraflarından sergi açmak istiyor. İlerki yaşamında ise fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapmak istiyor. 

Berkalp Turper’in annesi Pınar Pişkin de Berkay’ın küçüklüğünden beri farklı bir birey olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Görsel zekası hep yüksekti. Bunu bu işten anlayan eğitmenler de söylüyorlardı. Vaktini boşa geçirmeyen, sürekli olarak meşgul bir birey. Ufaklığından beri meteoroloji olaylarına ilgisi vardı. Hortumlar, fırtınalar, gök gürültüleri, tsunamiler onun ilgi alanındaydı. Bunlarla ilgili kitaplar okuyordu. Fotoğrafla ilgisi de aslında bu meteorolojik olayları fotoğrafla birleştirerek başladı. Biz onun bu ilgisini elimizden geldiğince destekledik. Bodrum’daki meteorolojik olaylar da onun bu ilgisine zemin sağlıyor.”

Genç fotoğrafçının teyzesi Şebnem Pişkin ise yaptığı açıklamada "Ben Berkalp’e daha çok ulaşım bakımından destek oluyorum. Ne zaman fırtına çıkacağını bize önceden söylüyor, Gümbet sahiline gitmemiz gerektiğini söylüyor. Biz de onu kırmıyoruz, bu tutkusuna destek olmak adına götürüyoruz" ifadelerini kullandı.