140 DEVE BODRUMSPOR YARARINA GÜREŞTİ...

Bodrum'da düzenlenen geleneksel deve güreşleri festivaline, Ege, Marmara ve Akdeniz...

140 DEVE BODRUMSPOR YARARINA GÜREŞTİ...
Bodrum'da düzenlenen geleneksel deve güreşleri festivaline, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinden gelen 140 deve katılırken, vatandaşlar da festivale yoğun ilgi gösterdi.

Bodrum Belediyesince Kızılağaç mevkinde bulunan deve güreşi arenasında düzenlenen güreş festivalinde değişik bölgelerden gelen 140 deve güreşti. Güreşleri izlemeye gelen yaklaşık 5 bin kişi ise bir taraftan güreşleri izlerken, bir taraftan da yanlarında getirdikleri mangal ve semaverlerle piknik yaptılar.

Davul zurna sesleri arasında dikkatle deve güreşlerini izleyen vatandaşlar geleneklerin yaşatılmasından bir hayli memnun. Geleneksel deve güreşlerine yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Özel olarak dikilen havutlarını kuşanıp rengarenk süslenen develerin arenadaki güreşleri ise kıran kırana geçti. Özellikle baş develerin güreşleri hem seyircilere, hem de deve sahiplerine büyük heyecan yaşattı.

Güreş hakemi Mustafa Oduncuoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, güreşlerde 140 devenin yer aldığını ve heyecanlı anların yaşandığını söyledi.

Güreşleri izleyen isimler arasında bulunan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise ilçede uzun yıllardan bu yana düzenlenen deve güreşi kültürüne sahip çıktıklarını kaydetti. Bu eski kültüre sahip çıkan Bodrum halkına da teşekkür eden Kocadon, "Bu güreşe gelmiş bütün Anadolu halkına bir defa daha teşekkür ediyorum. Çünkü bir toplum kültürlerle, örf ve adetlerle ayakta duruyor" diye konuştu.

Öte yandan güreşler sırasında urgancı tabir edilen görevliler, develeri ayırmakta zaman zaman güçlük çekerken, bazı develerin de güreşmeyip meydandan kaçmayı tercih ettikleri gözlendi. Güreşler sonunda kazananlara da kupaları verildi.

Deve güreşleri festivali Kent Tv ekranlarından da canlı olarak yayınlandı.