150 DEVE KIYASIYA GÜREŞTİ...

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Bodrum Deve Güreşlerinde 150...

150 DEVE KIYASIYA GÜREŞTİ...
Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Bodrum Deve Güreşlerinde 150 deve güreşti. Güreşmek istemeyen bazı develer ise meydandan kaçtı.

Kızılağaç Deve Güreşi Arenasında sabah saatlerinde başlayan güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 150 deve, birinci olabilmek yarıştı.

Güreşleri izlemeye gelen yaklaşık 10 bin kişi, yanlarında getirdikleri mangal ve semaverlerle piknik yaptı. Vatandaşlar, davul zurna sesleri arasında dikkatle deve güreşlerini izledi.

Özel olarak dikilen havutlarını kuşanıp rengarenk süslenen develerin arenadaki güreşleri ise kıyasıya sürdü. Özellikle baş develerin güreşleri hem seyircilere, hem de deve sahiplerine büyük heyecan yaşattı.

Güreşlerde bazı develer, güreşleri yarıda bırakarak sahadan kaçmaya çalıştı. Saha etrafında koşturan develer, saha görevlilerine zaman zaman zor anlar yaşattı. Sahipleri de güreşmek istemeyen develeri güreşe sokabilmek için uzun süre çaba harcadı. Güreşlerde kimi vatandaşlar da yine develer tarafından ezilme tehlikesi atlattı.

Alana gelerek halkı selamlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Yıl 1989. İlk defa bir deve güreşi yapıyoruz. Üzerinden yıllar geçti. O günden beri hep sizle beraberim. O günden beri örf, adet ve kültürümüze sizlerle beraber sahip çıkarak bugün dünya barış topluluğu gibi yaşayan bir Bodrum yarattıysak, işte bugün en büyük eseri sizlersiniz güzel insanlar. Bir toplumu ayakta tutan örf, adet ve kültürleridir. Bugün bu güreşlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Beni yaratan siz güzel insanların huzuru için hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.

Güreşler, akşam saatlerine kadar sürdü.