2. DÖNEM'İN İLK OTURUM SINAVLARI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen...

2. DÖNEM'İN İLK OTURUM SINAVLARI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ve SBS yerine getirilen ikinci dönem ortak sınavlarının ilk oturumu başladı.

Bodrum ilçe genelinde 24 ayrı sınav merkezinde, bin 805 öğrenci kendi okullarında sınava giriyor. Ortak sınavların bugün yapılan birinci oturumunda, sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları, yarın yapılacak ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek.

Ortak sınavların yapılacağı her bir ders yazılısı için 20 soru soruluyor. Sınav süresi her bir ders yazılısı için 40'ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi 30'ar dakika olarak uygulanıyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan engelli öğrenciler için ayrı salonlar ve süreler belirlendi. Sınav merkezlerinden biri olan Konacık Cahit Özvezneci İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Latife Dağcı yapılan sınav hakkında şunları söyledi;

"Bugün öğrencilerimiz, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınavlara girdiler. Sınav arasında yarım saatlik araların olması onları rahatlatıyor. Yarında fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve yabancı dil derslerinden sınavlara girecekler. Çocuklar gayet keyifli, normal sınav oluyor gibiler, diğer sınavlar gibi kaygıları yok" dedi.

Saat 09.00'da başlayan sınav saat 12.00'da sona erdi. Öğrenciler sınıflarda ter dökerken, öğrenci velileri de heyecanla onların sınavdan çıkmasını bekledi.

Bugün yapılan sınavlara katılamayanlar için ise mazeret sınavları, 10-11 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının Haziran ayında açıklanması planlanıyor. Öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam, ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.