2 İşletmeden Alkışlanacak Kampanya

Bodrum’daki kimi işletmeler, koronavirüs tehdidi sebebiyle dışarı çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara, ücretsiz yemek götürüyor.

2 İşletmeden Alkışlanacak Kampanya

İlçeye bağlı Konacık Mahallesi’nde ev yemekleri alanında faaliyet gösteren “Kabak Çiçeği” adlı esnaf lokantası, örnek bir çalışma başlattı. Müşterilerine paket servis olarak hizmet veren işletme, dışarı çıkmaları yasaklanan 65 üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlardan, ihtiyaç sahibi olanlara yemek servisi yapıyor. İşletme, Bodrum Devlet Hastanesi’ne de ücretsiz olarak akşam yemeği götürüyor. Lokantanın bu örnek davranışı, takdirle karşılanıyor. 

“SİZ GELMEYİN, BİZ GELİRİZ” KAMPANYASI BAŞLATTIK 

İşletme sahibi Müzeyyen Rençber, Kent Haber’e yaptığı açıklamada, 5 yıldır işletmecilik yaptığını ve Bodrum Sanayi Sitesi ve Konacık’ta faaliyet gösteren 2 esnaf lokantasının olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi:

“Bu hastalık sadece bizim değil, tüm Dünyanın uğraştığı bir hastalık. Biz de elimizden geldiğince, evden çıkamayan yaşlılarımızı korumaya yönelik, ‘Siz gelmeyin, biz geliriz’ kampanyası başlattık. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan ihtiyaç sahiplerine ücretsiz yemek götürüyoruz. Bugün hastanedeki bir doktorumuzla görüştüm. Öğle yemekleri zaten veriliyormuş ama Acil Servis’e akşam yemeklerini ücretsiz olarak ben götüreceğim. İlk etapta 10 kişi olarak başlattım. İhtiyaç artarsa ben de arttıracağım. Yiyeceklerini içeceklerini, tatlılarını götürmeyi planlıyorum, eğer sokağa çıkma yasağı kararı alınmazsa.”

Koronavirüs tehdidinin ilk başladığı zamanlarda personeline eğitim verdirdiğini de söyleyen Müzeyyen Rençber, sözlerine şöyle noktaladı:

“Koronavirüs henüz daha Türkiye’ye gelmemişken Bodrum Tıp ile birlikte personelimize eğitim verdik. Grip aşısını yaptırdık; korona virüse karşı etkili değil ama yine de korumak anlamında. Tüm kan testlerini yaptırdık, idrar, portör muayenelerini. Bunun haricinde her hafta dükkanımızın dezenfektasyonunu yaptırıyoruz. Her yere dezenfektan koyduk. Hijyene önem veriyoruz. Hem kendi sağlığımızı hem de müşterilerimizin sağlığını korumaya çalışıyoruz.”

Öte yandan Çırkan Mahallesi Şehit Barış Akay Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Kebbapçı isimli işletme de, 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine ücretsiz servise başladı. İşletmeden yapılan açıklamada “Evlerinde kalan 65 üstü ve ihtiyaç sahibi büyüklerimize ürünlerimiz ücretsizdir” denildi.