2 Köpeği Ormana Bıraktılar!..

Bodrum’da Leyla Şanal isimli bir kadının baktığı 2 köpeğin, ormanlık alana atıldığı iddia edildi.

2 Köpeği Ormana Bıraktılar!..

İddiaya göre Gündoğan Mahallesi’nde bir sitede Leyla Şanal isimli bir vatandaş tarafından bakılan 2 köpek, Şanal Ankara’dayken site yönetimince alınarak barınağa götürüldü. Köpeklerin barınağa yerleştirilemeyince, ormanlık alana atıldığı öğrenildi. 

Olayı haber alan Leyla Şanal ise büyük üzüntü yaşadı. Konu ile ilgili Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da devreye girdi. 

Leyla Şanal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Adını Hoplak koyduğumuz, benim bizzat ilgilendiğim, zaman zaman bahçeme gelen, orada olmadığım zamanlarda da orda doğmuş büyümüş olduğu sitede birçok kişi tarafından sevilip bakılan bir candı. Uysal sevecen evde baktığım kedi ve köpek ile anlaşan bu köpek ve de 3 yıldır yine  orda doğup yaşayan kankisi, hiç ayrılmadığı arkadaşı ile birlikteydi. Sahipli hayvanları köpek ya da kedi denetimsiz sokağa salmak kanunen yasak olduğu halde, sahipli hayvanlarını bağımsız bırakanlar mevcuttur. 5199 sayılı kanun gereği sahipsiz hayvanların yaşam alanlarını değiştirmek suç olduğu halde, bu iki canın alınıp ormanlık  alana atıldığı bilgisi gelmiştir. Bölgesine döner korkusuyla bilhassa hayli uzağa götürüldüğü söylenmektedir. Bu masum canların acilen bulunup yaşadıkları yere geri  bırakılmaları gerekmektedir. Aksi takdirde her türlü yasal haklarımı kullanacağımı da belirtmek isterim. Bilahare korumaya alınarak yuva aranacaktır.”