2 Noktada Çevre Etkinliği Vardı

Bodrum’da çoğunluğunu yerleşik yabancıların oluşturduğu bir grup duyarlı vatandaş, Gümbet sahilini temizledi. Gölköy’de toplanan vatandaşlar ise sulak alana dikkat çekti.

2 Noktada Çevre Etkinliği Vardı

Yakaköy Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Tülin Mor Janes öncülüğünde bir araya gelen yaklaşık 15 kişi, geçen Eylül ayında mahallede çevre temizliği yapmıştı. Daha sonraki günlerde de çevre temizliklerine devam eden grup, sosyal medyada “MİSGİBİ1BODRUM” adlı bir grup kurdu. Bugüne kadar Yarımada’nın 11 noktasında çevre temizliği yapan grubun üye sayısı giderek arttı. 

Bugün Gümbet sahilinde yapılan çevre temizliğine ise aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 50 kişi katıldı. Katılımcılar, sahil boyunca torbalar dolusu çöp topladılar. Duyarlı vatandaşlara Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Birimi ekipleri de destek verdi. 

Tülin Mor Janes, temizlik etkinliği ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu bizim 11’inci etkinliğimiz. Her Pazar günü toplanıp çevre temizliği yapıyoruz. Etkinliklerimizi Facebook ve Instagram sayfamızda ilan ediyoruz. Bizim amacımız farkındalık yaratmak. Belki insanlar bizi görürse çevreyi kirletmemeyi düşünürler. Biz, örnek olmak istiyoruz. Bugün çok kişi etkinliğimize katıldı. Bundan sonra da galiba sayımız daha da artacak. Instagram’da 600’den fazla takipçimiz oldu. Facebook’ta da 400’den fazla. Yani ben çok memnunum.”

SULAK ALAN İÇİN TOPLANDILAR

Gölköy’de ise bir grup çevreci ile duyarlı vatandaşlar tarafından, Yarımada’nın tek sulak alanına dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenlendi. 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar gününde gerçekleşen etkinliğe, Bodrum Kent Konseyi üyeleri ile çevreye duyarlı vatandaşlar katıldı. 

Sulak alanda yürüyüş yapan vatandaşlar, alanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade ederek yetkililerden önlem alınmasını istediler. Sulak alanda çöp temizliği de yapan vatandaşlar, sulak alanı besleyen derelerin ve alanın çöplüğe çevrildiğini ifade ederek, alanın eski günlerine döndürülmesi için çalışma yapacaklarını ifade ettiler.