25 Yıldır Sorunları Çözülemedi!

Bodrum’da bir kooperatif tarafından 1998 yılında belediyeden satın alınan ve üzerine 80 adet dubleks villa yapılan arazi, 2012 yılında yargı kararıyla hazineye devredildi. Üzerinde ev yaptıkları arazinin tapusunu yıllardır üstlerine almaya çalışan kooperatif sakinleri, geçen 25 yıldan bu yana çabalarında başarılı olamazken, bakanlığın bahse konu yer ile ilgili bir karar vermesi bekleniyor.

25 Yıldır Sorunları Çözülemedi!

1993 yılında kurulan S.S.Farilya Arsa ve Konut Yapı Kooperatifi, 1998 yılında Gündoğan Belediyesi’nden arazi aldı. Ardından yapı ruhsatları alınıp araziye dubleks villalar yapıldı. 2012 yılında belediyenin kooperatife sattığı 203 ada 4 parsel için, amacı dışında kullanıldığı gerekçesiyle Hazine tarafından dava açıldı, parsel yargı kararıyla Hazineye devredildi.

Kooperatif tüzel kişiliği, ortaklarından aldığı yetkiyle 80 dubleks villanın bulunduğu yeri hazineden satın almak için başvuru yaptı. İddiaya göre hazine tarafından belirlenen rakam kooperatif sakinleri tarafından fazla bulunarak dava açıldı. Bir süre sonra hazinenin belirlediği rakam kabul edildi fakat para belirlenen süre içerisinde yatırılamadığı için satış iptal oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bahse konu parselle ilgili yeni bir karar vermesi bekleniyor. Kooperatif sakinleri ise yetkililerden çözüm bekliyor.

Kooperatif Kurucu Başkanı Muammer Özdemir, “Bu, 30 yıldır bitmeyen kooperatif senfonisidir. İzlenmesi gereken yol; biz bu arsayı yer belediyeden aldık, bizim müracaat edeceğimiz yer belediyedir, hazine değil. Bizim sorunumuzun çözülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Kooperatif ortaklarından Hamdullah Yıldız ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kooperatif ortaklarının mağduriyeti devam etmektedir. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinden bu sorunun sorunlarımızın çözümlerini Kooperatif ortaklarından biri olarak istiyorum.” dedi.