26. ULUSLARARASI FİZİK KONGRESİ BAŞLADI

Türk Fizik Derneği’nin 26. Uluslar arası Fizik Kongresi yapılan açılış seromonisi...

26. ULUSLARARASI FİZİK KONGRESİ BAŞLADI
Türk Fizik Derneği’nin 26. Uluslar arası Fizik Kongresi yapılan açılış seromonisi ile Oasis Nurol Kültür Merkezinde başladı.

Türk Fizik Derneği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülsen Önengüt yaptığı konuşmada 1976 yılında yaptıkları ilk kongredeki duyduğu heycanı hala yaşadığını dile getirdi.
Türk Fizik Derneği Bilim Kurulu Başkanı ve Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ise örgütlü beraberliğin öenemine değinerek şu cümleleri söyledi.”Bir alanda örgütlü beraberlik varsa o alanda yapılanların daha sağlıklı bir şekilde ülkeye katkısının olduğu bir gerçektir. Temel bilimlerin en önemli bölümlerinden biri olan fizik alanında da ülkemizde örgütlü beraberlik Türk Fizik derneği ile başlamıştır. Türk Fizik derneği ile başlayan bu kararlı, sürekli birliktelikler bugün 26’cısına ulaşmıştır.”

Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlhan Tapan, Koordinatör Dr. Nilgün Demir, Dr. Çağla Çınar ve komite üyelerine teşekkür ederek başalayan Prof Dr Baki Akkuş konuşmasını gerçekleştirdi.

Akkuş, Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasına girmek istiyorsa bilim ve teknolojinin hızlı gelişmesine yönelik etkin bir programın hazırlanıp hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
Türkiye'de bilim ve teknolojiyi geliştirme görevinin TÜBİTAK'a verildiğine işaret eden Prof. Dr. Akkuş, şöyle konuştu:
''Ülkemizde bilim ve teknolojinin yeterince üretilmediğini açıkça görüyoruz. Bunun için bilim ve teknoloji bakanlığı kurulmalıdır. Bilim kentleri kurulmalıdır. Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Üretme Fonu kurulmalıdır. Bakanlığa bağlanacak tüm kurumları denetleyecek Etik Konseyi kurulmalıdır. Bilimsel araştırma yapmadan ve bunlara dayalı yeni teknolojiler üretmeden bilim ve teknolojide atılım gerçekleştirebilmek mümkün değildir. Bu da ancak ülke çapında yeni bir örgütlenme ile gerçekleşebilir. Bu ise gelişmiş ülkelerin çoğunda olduğu gibi Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yoluyla sağlanabilir.''

Yüksek Öğretim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Berrak Kurtuluş ve Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldızhan’ın da konuşmalarını gerçekleştirmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı.
Kongre, toplu fotoğraf çekiminin ardından start aldı.