3 Büyük Şehirden Sonra Bodrum'da

Çoğunluk hissesi bir hayır kurumuna bağışlanan Medicover Holding bünyesindeki uluslararası laboratuvar zinciri “Synevo”, 3 büyük şehrin ardından 11. merkezini Bodrum’da açtı.

3 Büyük Şehirden Sonra Bodrum'da

İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Bodrumla birlikte 4’üncü şehirde 11’inci merkeziyle faaliyet gösterecek uluslararası laboratuvar zinciri olan Synevo, tüm dünyayı etkisi altına alan küresel pandemi döneminde Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor.

Konacık Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde açılan “Synevo”nun açılışına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Synevo Laboratuvarı Genel Müdürü Gürkan Gelibolu, İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Gazeteci Ayşe Arman ve Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Başkanı İbrahim Akkaya’nın da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı. Açılışta gazeteci Ayşe Arman'ın önceleri hobi olarak başladığı, daha sonra ise kolektif bir iyilik hareketine dönüşen Sakajewa İyilik Kolyeleri katılımcılara verildi. Açılışta isteyen katılımcılara antikor testi de yapıldı. 

Laboratuvarda covid-19 antikor testi de dahil 5 bin farklı testin yapılabileceği, ayrıca mobil hizmetle evde, otelde, marinada, iş yerinde kan örneği verebileceği bildirildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından kürsüye gelen Synevo Laboratuvarı Genel Müdürü Gürkan Gelibolu, şunları dile getirdi:

“İçinde bulunduğumuz pandemi gibi böylesine zor bir dönemde Türkiye'ye olan inancımızla devam ettiğimiz Bodrum projesini nihayet sonuçlandırabildik. Bizlerle birlikte bu heyecanı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Synevo, globalde ve Türkiye'de özellikle Sağlıklı Yaşam Tarzı, Kişiselleştirilmiş Koruyucu ve Önleyici Sağlık alanındaki ileri diagnostik testleriyle öne çıkmaktadır. Örneğin vücudumuzda bizimle birlikte yaşayan ve sağlığımızla ilgili çok önemli görevleri olan ve yakın bir geçmişte Human Genom projesi ile keşfedilmiş yeni organımız Mikrobiyota'ya bakalım. Yaklaşık vücut ağırlığımızın W03'üne karşılık gelen 2-3 kg ağırlığında tüm vücudumuzu kaplayan binlerce farklı tür bakteri ve mantar topluluğundan bahsediyoruz. Son dönemde bağırsak 2. beynimiz sözünü çok fazla duyuyoruz. Mikrobiyom testlerıyle bu yeni organımızı her gün keşfediyor, bağırsak-beyin, bağırsak-bağışıklık sistemi gibi ilişkilerin sağlığımız üzerindeki önemli etkilerini ortaya çıkarıyoruz Bu testler sayesinde çözüm bulunamayan pek çok kronik rahatsızlık artık teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Laboratuvar testleri deyince aklımıza hemen kan şekeri, kollesterol, kan sayımı, idrar analizi vs geliyor, oysaki son dönemde laboratuvar biliminde ortaya çıkan yeni gelişmelerle pek çok farklı klinik konuda laboratuvar testleri yapılabilmektedir. Mesela depresyonun bile artık testi var. Synevo olarak bu testleri dünyayla aynı zamanda Türkiye'ye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Synevo Türkiye'deki ilk yatırımını 2011 yılında İstanbul'da bir laboratuvarı satın alarak Türkiye pazarına giriş yapıyor. 2013 yılından itibaren kendi markasını kullanmaya başlayan Synevo, Türkiye genelinde yeni laboratuvarlar açarak ve satın almalar yoluyla büyümesini sürdürüyor” dedi.

Açılışta bir Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise şunları söyledi;

“Dünya çapında önemli işler yapan bu grubun Bodrum’da var olması, bizim için çok çok önemli. Biz Bodrum’daki sağlık altyapısı konusundaki sıkıntılardan bahsederken salgın döneminde yaşadığımız sıkıntı, açıkçası bunun biraz daha yüksek sesle ifade edilmesini sağladı. Aslında biz bu sıkıntıyı Bodrum’da hep yaşıyorduk. Yoğun bakım yatağı konusunda zaten devlet hastanemizde ve özel hastanelerimizde sıkıntılı durumlar vardı. Salgın olmadığı dönemlerde bile yoğun bakım hastasını Isparta’ya kadar gönderdiğimiz oluyordu. İster istemez bunu belediyeden talep ediyorlardı. Böyle bir sıkıntı olduğunu biliyorduk ve yapılacak her türlü sağlık yatırımının destekçisi olacağımızı ifade ediyorduk. Ben böyle bir yatırımı buraya getirdiği için sevgili genel müdürümüz Gürkan Bey’in şahsında Medicover grubuna da şükran ve minnetlerimi sunuyorum.”

Gazeteci Ayşe Arman ise “İyilik bulaşıcıdır” diyerek, İyilik Kolyeleri projesinin hikayesini anlattı. 

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Başkanı İbrahim Akkaya ise modern insanın sağlıklı kalabilmek için önemli sağlık altyapılarına ihtiyaç duyduğunu ifade ederek “Bodrum olarak, en tepelerde yer alan bir kent olarak kendisini ispat etmiş bir sağlık kurumuna sahibiz. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki hem ticaret yapacaksınız, hem de toplumun örgütlenmesinde katkılarınız olacak” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi, katılımcılar laboratuvarı gezerek bilgiler aldı.