3. KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ BAŞLIYOR

Bodrum’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Karaova Bağbozumu Şenlikleri 8 Eylül...

3. KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ BAŞLIYOR
Bodrum’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Karaova Bağbozumu Şenlikleri 8 Eylül Cuma Günü Köylüler Yürüyor Korteji ile başlıyor. Üç gün sürecek şenlikler boyunca yöresel ürün tanıtımları, halkoyunları, söyleşiler, çeşitli atölye çalışmaları, yemek yarışması gibi pek çok faaliyet gerçekleştirilecek.

8-9-10 Eylül tarihlerinde Bodrum’un Mumcular Mahallesi Mustafa Kalem Parkı’nda düzenlenecek 3. Karaova Bağbozumu Şenlikleri öncesinde Trafo Kafe’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Karaova Derneği Başkanı ve CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ali Öztürk ile Karaova–Mumcular bölgesinde görev yapan muhtarlar ve Slow Food-Yaveş Gari Grubu katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Karaova Şenlikleri’nin Bodrum’un özünü yansıttığını belirterek şunları söyledi:

“Bu şenlikler Bodrum’un nereden nereye geldiğinin en güzel göstergesi. Bu şenlikleri hiçbir zaman aslımızı unutmayalım diye yapıyoruz. Bodrum şu anda çok büyük bir şehirmiş gibi görünebilir ama bu şehir hala örf ve adetleriyle, gelenekleri ve kültürü ile yaşayan bir şehir. Bunun da en güzel örneğini bu şenliklerde görüyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Karaova Derneği Başkanı Ali Öztürk ise şenlikler için 3 aydan bu yana yoğun bir çalışma içinde oldukları anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Geçmişten aldığımız derslerle hareket ediyoruz, üzerine koyarak yürümeye gayret ediyoruz. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Belediye Başkanımıza vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Memleketini sevmek memleketine hizmet etmekle eşdeğerdir, ancak insan kendisini bu şekilde ifade edebilir ve gösterebilir. Bizim de memleketimize hizmet ettiğimizi düşünüyorum. Biz tarımdan kazandığımız paralarla bir yerlere geldik ve bunun karşılığını ödemeye gayret ediyoruz.”

“Hiç kimse, atasından miras kalan malını satarak, yaşamını sürdürmek zorunda kalmasın diyerek başladık bu yolculuğa” sözleri ile açıklamasını sürdüren Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölge ekonomisinin desteklenmesi, üretim ve ürün çeşitliliğinin arttırılması, üretici ve tüketicinin bir araya geldiği, sürdürülebilir bir tarım ekonomisinin yaratılması ve adil bir gıda anlayışının yaygınlaştırılması için bölgede geleneksel şenlikleri yapıyoruz. Bodrum turizminin çeşitlendirilmesinin de amaçlandığı bu organizasyonda, yörede tarım-turizm entegrasyonunun da sağlaması hedeflenmektedir. Bu şenlikler kapsamında Karaova Bağbozumu Rotası Yelken Yarışları, Köyler arası Yemek Yarışması, Yöresel tadımlar ile yerel peynirlerimiz olan Bodrumun desti peynirini, Milas’ın kazıklı peynirini, kırk tokmak peynirini, çörekotlu çökelek ile kuru çökeleği şenliğimizde tadabilirler. Muğla Büyükşehir Tarımsal Hizmetlerin Bağ ve incir dağıtımı ile Tohum takası, Temel Devren (Miras) defilesi, çok çeşitli halk dansları gösterileri, Bodrum Kumbahçe Meydanından İskele Meydanına kadar Kortej yürüyüşü ile çeşitli konserler yapılacaktır. Şenlikler içerisinde yöremizde halen faaliyet gösteren Kızılağaç mahallesinde Erhan Yürüt'ün Win Bodrumuna, Pınarlıbelen Karanlık mahallesinde Mehmet Vuranın Garaovasına ve Çömlekçi Köyünde Selva İşmen'in Karnas şarapçılık bağlarına çeşitli ziyaretlerde gerçekleştirilecektir. 6-7-8 Eylül tarihlerinde Bodrum Belediyesi, Bodrum Yelken Spor Kulübünün "Karaova Bağbozumu Rotası Yelken gösterisi" yapmasının ardından; 3. Karaova Bağbozumu Şenlikleri Korteji, 8 Eylül Cuma günü saat 19.00 da Bodrum Kumbahçe Meydanından İskele Meydanına kadar yöresel davul zurna eşliğinde, çeşitli dans ve halk oyunları gösterileri, yöresel kıyafetli kız ve erkekler, develer eşliğinde halı ve kilim sergisi ile başlayacaktır. Dereceye giren yelkencilere madalyaları verilecektir. Yöresel tatların ve ürün dağıtımının da yapılacağı gösterilerde, yöresel şarkı ve türkülerin çalındığı davul-zurna etkinliği ile gün tamamlanacaktır. 9 Eylül cumartesi günü saat 10,00 da Mumcular Mustafa Kalem parkında resmi açılış töreni düzenlenip ardından stantlar değerli katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı stantlarda aynı zamanda alışverişte yapılabilcektir. Karaova Der tarafından geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okulumuz olan Karaova Yeniköy ilköğretim okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12.00 de gerçekleştirilecektir. Törende, artık kullanılmayan yöresel usülde dibek dövmesi keşkek dağıtılacaktır.

Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda Gastronomi kültürümüzün tanıtılması için Süleyman Dilsizin “Balık Nasıl pişirilmez” adlı halk katılımlı söyleşisinin ardından Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği desteği ile Köyler Arası Yemek Yarışması 18.00 ile 19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Kazanan yarışmacılara ödülleri programın hemen ardından verilecektir. Programımız akşam saat 20.00 ile 21.30 arasında bir Bodrum halk kültürü olan Temel Devren Miras defilesi ile devam edecektir.

Defilenin ardından Halil Çokyürekli tarafından bağbozumu şenlikleri kapsamında Zurna konseri ile gün tamamlanacaktır. 10 Eylül Pazar günü Mustafa Kalem Parkında stantlar misafirlerini ağırlamaya devam edecektir. Saat 11.30'da Çocuk Atölyesi Bağ ürünleri ile tatlı yapımı adlı etkinliği yapacaktır. Saat 13.00'te İnsanca Yaşam Derneğinin Şef Ramin Farhangniya önderliğinde hayata geçirdiği Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu projesi ile Şenliğimize 4 dilde dört şarkı ile renk katacaklardır. Saatler 14.00'ü gösterdiğinde Karaova Halk Kütüphanesinde saat 17.00'a kadar sürecek olan Karaova Söyleşileri kapsamında aşağıda listeli "Karaova’da Kırsal Kalkınmanın Geleceği" adlı söyleşiler yapılacaktır.

Söyleşiler hakkında da bilgiler veren Öztürk söyleşilerin konusu ve konuşmacılarını şöyle sıraladı:
1. Karaova’nın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı, Lale Aytaman- Muğla eski valisi
2. Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları, Yrd. Doç.Dr. Murat Güneri
3. Kaliteli zeytinyağı nasıl üretili,r Ali Osman Menteşe- yöresel üretici
4. Yüz binlik planlarda Eko turizm ve Kırsal Kalkınma, Semra Kutluay- Şehir ve Bölge Plancısı
5. Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği, Prof Dr. Cem Karagözoğlu
6. Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma, Faruk Malhan- Yüksek Mimar.”

Ali Öztürk, Karaova Bağbozumu Şenlikleri ile ilgili basın açıklamasını şöyle tamamladı:

“15.00 ile 16.00 saatleri arasında Senem Diyicinin "Doğada Akustik Jazz" performansı yapılacaktır. 18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yarışmacıların istemesi halinde yemeklerinin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19.30 ile 21.00 arasında TRT Sanatçısı Mustafa Özcan'ın katılımıyla Karaova Halk Korosu Konseri yöresel şarkı ve türküleriyle misafirlerini ağırlayacaktır. 3. Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri akşam 21.30 ile 23.00 saatleri arasında Kurtalan Ekspresinin vereceği konser ile sona erecektir.”

Basın toplantısının ardından Karaova bölgesinde yetiştirilen üzümlerden yapılan şarapların tadımı yapıldı. Ardından da şenlikler kapsamında İçmeler Yelken Kulübü’nde yelken yarışları gerçekleştirildi.