3. Kez Bilirkişi Keşfi Yapıldı

Milas’ta geçen Nisan ayında Akbelen Ormanı’nında kömür madeni işletilmesi için verilen iznin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı'na karşı açılan davada, mahkeme bilirkişi incelemesi ve keşfin bir kez daha tekrarlanmasına karar verdi. Alanda yapılan keşif incelemesine maden sahasına karşı çıkanlar tepki gösterirken, termik santralin çalışanları ise oluşma destek verdi.

3. Kez Bilirkişi Keşfi Yapıldı

İkizköy Mahallesi Akbelen Ormanı içerisinde Yeniköy- Kemerköy Termik Santralinin kömür sahasının genişlemesi için verilen iznin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı'na karşı açılan davada, mahkeme bilirkişi incelemesi ve keşfin bir kez daha tekrarlanmasına karar verdi. 

Yapılan 3’üncü keşfe CHP Muğla Milletvekilleri Burak Erbay, Suat Özcan, müdahil Muğla Büyükşehir Belediyesi avukatları, müdahil Muğla Barosu vekilleri, yetki belgesi ile İkizköylülerin avukatları olarak Ankara, İzmir ve Kütahya Barosu avukatları, gözlemci olarak Bodrum ve Milas belediyeleri temsilcileri, TMMOB Elektrik ve Ziraat Mühendisleri Odası temsilcileri, Muğla Çevre Platformu temsilcileri, TEMA Muğla temsilcisi gözlemci olarak katıldı. 

İkizköy Çevre Komitesi üyelerinden oluşan kalabalık bir grup, bilirkişi heyetinin sahaya giriş yaptığı sırada alkış tutmaya başladı. Kömür madenine karşı olan grup ellerindeki pankartlarla tepkilerini dile getirdi. Öte yandan, termik santralde çalışan işçiler ve sendika üyeleri ise maden sahasının oluşumuna destek verdi. Aileleri ile birlikte maden sahasının açılmasına destek veren işçiler, pankartlar ve dövizlerle taleplerini dile getirdi. 

“KÖMÜR İÇİN BURADAYIZ”

25 yıldır termik santralde çalıştığını söyleyen Nurullah Önal, “Biz termik santralin çalışmasının devam etmesi için geldik. Kömür için geldik, termik santraller kömürsüz olmaz. Enerjisiz bir dünya olmaz. Kömürümüzü, zeytinimizi ellemeyin diyorlar ama elektriğe gelince de elektrik istiyorlar. Kömür olmazsa santral olmaz. Kendi yeraltı madenlerimizi kullandırmayıp başka ülkelerden ithal edeceğimize kendi madenlerimizi kullanmak daha iyi değil midir?. Biz buraya hakkımızı aramaya geldik hem santral hem kömür için buradayız. Sonuçta yeraltı madenlerimiz bizim. Enerji bir ihtiyaçtır” dedi.

“ÇOK UZUN ZAMANDIR NÖBETTEYİZ”

İkizköy Çevre Komitesi Üyesi Esra Işık ise, “Akbelen’de tek yürek olduk buluştuk ve keşif heyetini karşıladık. Yeniden mücadelemizin ne kadar haklı olduğunu gördük. Birçok yerden dostlarımız destek için yanımıza geldi. Gerçekten çok mutluyuz tek yürek olduğumuz için, sesimizi duyurabildiğimiz için. Bizim mücadelemiz 3 sene önce kömür madenine karşı başladı. 1 sene önce burada çadır nöbetine başladık. Yeniköy-Kemerköy termik santrali Akbelen ormanına kömür madeni açmak için ağaç kesmeye girdiğinden beri burada çadır nöbeti başlattık. Çadır nöbetimiz 350 günü aştı. Çok uzun zamandır nöbetteyiz, dostlarımızla birlikte bu mücadeleyi sahiplendik ve sonuna kadar götüreceğiz. Keşfin iyi geçmesini ve haklı mücadelemizde artık kazanmak istiyoruz.” dedi.