34 Plakalı Araca Saldırı İddiası!

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, köşe yazısında Bodrum’da 34 plakalı araç sahiplerinin korsan taksi sanılarak darp edildiğini yazdı. Turan, Y.A. isimli gencin, Yalıkavak Mahallesi’nde korsan taksici sanılarak saldırıya uğradığını iddia etti.

34 Plakalı Araca Saldırı İddiası!

Bodrum Yarımadası genelinde faaliyet gösteren taksici esnafının uzun yıllardır en büyük derdi olan korsan taksi uygulaması zaman zaman istenmeyen olayların da yaşanmasına neden oluyor. Sözcü Gazetesi köşe yazarı Rahmi Turan, yakından tanıdığı Y.A. adındaki gencin arkadaşlarını aracıyla Yalıkavak Marina'ya bıraktıktan sonra yolunu kesen bir otomobilden inen 2 kişinin saldırısına uğradığını mağdur gencin anlatımıyla köşesine taşırken, yazısını şu ifadelerle tamamladı;

"Y.A.’nın anlattıklarından sonra araştırdım. Gerçekten bu tür birçok olay meydana gelmiş. Özellikle Göltürkbükü’nde taksiciler, korsan taksi zannettikleri araçların yolunu keserek birçok sürücüyü tehdit etmiş, bazılarını da dövmüşler.

Bodrum’da taksimetrelerin fahiş oluşu ve artan taksi ücretleri insanları korsan taksiye yöneltmiş. Mesela normal bir taksinin 80 veya 100 liraya gittiği yere, korsan taksi 30 veya 35 lira gibi bir ücretle gidiyor. Bu nedenle, kaçak hizmet veren korsan taksiler rağbet görüyor.

“Ekmek paramızla oynanıyor. Aç mı kalalım? Biz hakkımızı arıyoruz” diye kendilerini savunan taksiciler, özellikle 34 plakalı İstanbul araçlarını izleyip şüphelendiklerinin önünü keserek sürücüye sopayı basıyorlar! Bu arada kurunun yanında yaş da yanıyor ve masum kişiler de dayak yiyor. Tam bir Orman Kanunu işliyor yani…

Korsan taksicilerin çalışması tabii ki yasalara aykırıdır. Bu tamam… Fakat kaba kuvvet kullanmak da yasalara aykırıdır. Tedbir alınmazsa, “Korsan taksici” diye birçok vatandaş suçsuz yere dayak yiyebilir… Sorunlar yasalarla çözülür, “Orman Kanunu” ile değil!"

Öte yandan yaz aylarında İstanbul başta olmak üzere değişik illerden Bodrum'a gelen yüzlerce özel araç korsan taşımacılık faaliyeti içerisinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda da Bodrumlu taksici esnafı ile korsan taşımacılık yapan kişiler arasında adliyeye kadar yansıyan kavga olayları meydana gelmişti.