34. ULUSLARARASI FİZİK KONGRESİ BAŞLIYOR

“Türk Fizik Derneği 34. Uluslararası Fizik Kongresi”, 5–9 Eylül 2018 tarihleri arasında...

34. ULUSLARARASI FİZİK KONGRESİ BAŞLIYOR
“Türk Fizik Derneği 34. Uluslararası Fizik Kongresi”, 5–9 Eylül 2018 tarihleri arasında Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde, Bodrum Kaymakamlığı, TÜBİTAK, TÜBA, İstanbul, Giresun, Ardahan, Kadir Has, Ağrı İbrahim Çeçen, Amasya, Bartın, Gebze Teknik Üniversiteleri, Şişecam, TAV, İSO, Gamatom’un destekleri ile Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Giresun Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Kadir Has Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ, Amasya Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, Bartın Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Orhan UZUN ve Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener OKTİK'in de katılımcıları arasında olduğu kongrenin açılış töreni 5 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 09:00’da Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'inde gerçekleştirilecek.

Türk Fizik Derneği 34. Uluslararası Fizik Kongresi’ne, konularında uzman 29 Türk ve yabancı çağrılı konuşmacıların yanında; yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile birlikte 700 civarında fizikçi bilim insanının katılımı bekleniyor. Bilim kurulu üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, 528 adet sözlü, 225 adet poster bildiri kongrede sunulmak üzere kabul edildi.

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki AKKUŞ düzenledikleri bu kongrenin, ülkemizdeki fizikçiler ile Dünya’daki alanında uzman fizikçileri bir araya getirmeyi; uluslararası katılımla, yurt içinde ve yurt dışında çalışan bilim insanlarının bilimsel gelişmeler hakkında bilgi alışverişi ve işbirliği olanaklarını arttırmasını hedeflediğini söyledi.

Açılış konuşmalarından hemen sonra Türk Fizik Derneği’nin 2018 yılı geleneksel ödül törenine geçilecek. En önemli ödül olan 2018 yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ’a verilecek.

5 Eylül 2018 Çarşamba saat 11:30’da Herodot Kültür Merkezinde Türk Fizik Derneği Başkanı–İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Baki AKKUŞ'un moderatörlüğünü yapacağı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ve Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener OKTİK'in panelist olarak yer alacakları, “Türkiye’nin Bilim ve Teknoloji Hedefleri” konulu bir panel düzenlenecek.

Çarşamba günü akşam saat 20:00’de ise Bodrum Belediyesi tarafından fizikçi katılımcılara TRAFO’da bir hoşgeldiniz kokteyli verecek.