44 SANATÇININ 60’IN ÜZERİNDE ESERİ SERGİLENİYOR

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği 4. Karma Sergisini Bodrum’da...

44 SANATÇININ 60’IN ÜZERİNDE ESERİ SERGİLENİYOR
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği 4. Karma Sergisini Bodrum’da açtı.

1982 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi adıyla Marmara Üniversitesi’ne bağlanan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksekokulu’ndan mezun olan sanatçılar Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir sergi açtı.

4 yıl önce dernek kuran okul mezunları, yağlı boya resimler, grafik tasarım, tekstil tasarım ve takılardan oluşan eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu. 44 sanatçının ürettiği 60’ın üzerinde eser, katılımcıların beğenisini kazandı.

Dernek Başkanı Tayfun Tuncer, Kent Haber’e yaptığı açıklamada sergi hakkında bilgiler aktararak şunları dile getirdi:

“En gencimizin 55 yaşında olduğu bir sergi bu. Aşağı yukarı 5 yıldır faaliyette olan bir dernek. Sergimiz serbest konulu karma sergi. Okulumuz tekstil, endüstri tasarım ve grafik olmak üzere 3 ana dalda eğitim veren bir okuldu. Tasarımcı yetiştiren bir okuldu. Dolayısıyla konusu serbest ama bir anlamda endüstriyel ürünler sergisi. Daha rahat çalışılsın diye konuyu serbest bıraktık. 44 arkadaşımızın 60’ın üzerinde eseri var. Bunlar tekstilde uygulanmış ya da uygulanabilir eserler.”

Sergi için neden Bodrum’u seçtiklerinden de bahseden Tuncer, “Bir kere ülkenin en gözde yerlerinden bir tanesi. Tarihi dokusu bir başka. Bunun yanında bayram tatiline denk gelmesi bizim için büyük bir avantaj. Yerli ve yabancı turistler bu vesileyle sergimizi gezebilir, arkadaşlarımıza ekonomik katkıda bulunabilirler. Yurtdışından iş imkanı olarak geri dönüşü olabilir. Bodrum’un bir özelliği de o. Ne kadar yerli turist gezecekse tahmin ediyorum ki bir o kadar da yabancı turist gezecektir” dedi.

Sergi, 26 Ağustos Pazar gününe kadar açık kalacak.