45 Günlük Esaretleri Sona Erdi!

Koronavirüs salgını nedeniyle dev yolcu gemisinde mahsur kalan Türkler Bodrum’da karaya çıktı. Gemi personeli Türk vatandaşı 27 kişi, tahsis edilen özel araçla yaşadıkları şehirlere yollandı.

45 Günlük Esaretleri Sona Erdi!

Çalıştıkları Uluslararası yolcu gemisinde koronavirüs salgını nedeniyle 45 gündür mahsur kalan 27 Türk vatandaşı, Bodrum açıklarına demir atan dev yolcu gemisinden alınarak karaya çıktı.

Sabah saatlerinde Bodrum açıklarına demir atan Malta bayraklı "Mein Schiff-5" isimli kruvaziyer gemisinde Koronavirüs salgını nedeniyle 45 gündür mahsur kalan 27 Türk vatandaşı, botlarla gemiden alınarak ilçeye getirildi. Gemide çalışan Türk işçiler Bodrum Limanında yapılan işlemlerin ardından, yaşadıkları şehirlere gönderildi.

TÜRK YETKİLİLER DEVREYE GİRDİ

Malta bayraklı "Mein Schiff-5" isimli kruvaziyer gemisi yaklaşık 2 ay önce çıktığı Mısır seferinin ardından Koronavirüs salgını nedeniyle hiçbir limana giriş yapamadı. 45 gündür limanlara alınmayan dev yolcu gemisi, son olarak Yunanistan’ın Atina şehri açıklarına demir attı. Yunanistan’da limana yanaşmasına izin verilmeyen yolcu gemisi 501 mürettebatıyla demir atarak beklemeye başladı. Gemide çalışan ve sözleşme süreleri dolan 27 Türk vatandaşı da ülkeye dönemedi. Türk yetkililerin devreye girmesiyle Atina’dan yola çıkan dev yolcu gemisi sabah erken saatlerde Bodrum açıklarına demir attı. Bodrum limanından çıkan 1 bot, gemiye 6 sefer yaparak 27 Türk vatandaşını gruplar halinde aldı. 

Valizleri dezenfekte edilen ve sağlık kontrolünden geçirilen vatandaşlar, Bodrum limanındaki işlemlerinin ardından yaşadıkları şehirlere gönderildi.

BAZILARI 4 AYDIR GEMİDEYDİ...

Operasyonu yürüten Merhaba Gemicilik Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Uysal, 27 Türk için operasyon düzenlediklerini belirterek “Birçok mürettebat var. Sınırlar kapalı olduğu için çoğu kontratları bitmesine rağmen evlerine dönemediler. Bu gemi de yaklaşık 45 gündür Atina açıklarında duruyor. İçinde bulunan Türk mürettebattan 27 kişi bugün itibariyle Bodrum Limanında inecekler ve evlerine transfer edilecekler. Gerekli güvenlik önlemleri alındı, Devletimiz de burada hep beraber bu 27 kişiyi sağ salim evlerine göndermek istiyoruz. Çoğunluğu Antalya bölgesine gidecek gemi adamlarının” dedi.

Adıyaman’dan gemide çalışmaya giden ve 82 gündür denizde mahsur kalan Hüseyin Bozkurt aylar sonra ülkeye döndüğü için seviçli olduğunu ifade ederek “Fazla bir zorluk çekmedik. Güzel geçti günlerimiz, kurtarılan arkadaşlarla hep beraber ülkeye döneceğimiz günü bekledik. Denizde olmak biraz bizleri yordu. Memleketimize geldik hepimiz mutluyuz” şeklinde konuştu.

Antalya’dan gemide çalışmaya giden Kemal Tosun ise yetkililere teşekkürlerini sunarak “Deniz biraz yordu, arkadaşlarımızla beraber döneceğimiz günü bekledik. Yaklaşık 4 aydır gemideyim. İnsanın kendi vatanı bir başka oluyor. Döndüğüm için sevinçliyim” dedi. 
  
Öte otobüse bindirilen tüm 27 kişi teker teker eve bırakılmak üzere yola çıktı. Yolcu gemisi ise 27 Türkü bıraktıktan sonra Ege denizine açıldı.