4,5 Yıldır Yol Mücadelesi Veriyorlar!

Bodrum’da sitelerine giden toprak yolun asfaltlanmasını isteyen site sakinleri, Kent Haber’e açıklamalarda bulundu. Site sakinleri ayrıca site kenarındaki kaldırım düzenlemesi ve bölgedeki büyük beton duvar ile ilgili de şikayetlerini dile getirdi.

4,5 Yıldır Yol Mücadelesi Veriyorlar!

Ortakent Mahallesi’ndeki Yeşiltepe Meşe Palamudu Sitesi’ne giden yolun bir kısmı, yolun diğer tarafındaki arsanın sahibi terk yapmadığı için asfaltlanamıyor. Site sakinleri ayrıca terk yapılmadığı için planda Kapuz Caddesi’ne bağlanan yolu da kullanamıyor. Yolun devamı ise herhangi bir yasal sorun olmamasına rağmen asfaltlanmıyor. 

Site sakinleri ayrıca geçen yıl belediye tarafından site kenarına yapılan peyzaj ve kaldırım düzenlemesinin de özensizce yapıldığını ve müdahale edilmesini istiyor. Sitenin batı kısmındaki metrelerce yükseklikteki beton duvar da site sakinlerinin şikayetine neden oluyor. 

Sitede oturan Harun Ustaoğlu adlı vatandaş, 4,5 yıldır bu sorunu yaşadıklarını belirterek “Bu yollar tamamlanmadı, toprak olarak kaldı. Araç geçişlerinde sürekli toz toprak evlere doluyor. Yöneticimiz çok sefer girişimlerde bulundu ama sonuç alamadı. Burası projede de yol olarak görünüyor” dedi. 

“TERKİ YAPILMAYAN ARSANIN YANINDAKİ KISIM YASAL OLARAK YAPILAMIYOR”

Yeşiltepe Meşe Palamudu Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Kınacı da, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bizim burada birtakım sorunlarımız var. Bu sorunlar burada yaklaşık 4,5 yıldır devam ediyor. Bizim sitemizin yapıldığı tarihten sonra biz bu evleri alırken müteahhitimiz yolla ilgili başvuru yapıldığını söyledi. Bugün yarın bu yolun yapılacağına dair bilgi verdi. 3-5 ay sonra yol yapılmayınca biz bunu araştırmaya başladık ve öğrendik ki; bizim sitemizin tam karşısındaki yer alan 2 ayrı arsanın bir tanesinin terkini yaptığını, fakat ikincisinin terkini yapmadığını ve bu konuyla ilgili kararlı olduğunu öğrendik. Bu sebeple de bu yolun yapılamadığını öğrendik. Terkini yapan arsanın bittiği kısma kadar olan yol asfaltlandı. Fakat terki yapılmayan arsanın yanındaki kısım yasal olarak yapılamıyor. Bu arsa sahibi terki yapmadığı için planda yol olarak görünen yol da usulen açılamıyor. Belediyenin bu konuda bir girişimde bulunması gerekiyor.”

“ARAÇLARIN LASTİKLERİ SÜREKLİ PATLIYOR”

Sitenin yanındaki diğer yolda ise yasal olarak asfaltlanması için bir engel olmadığını kaydeden Anıl Kınacı, şöyle devam etti:

“İki sitenin müteahhiti de aynı kişi. İki site de yasal metrajlarında bıraktı. Şu anda asfalt yapılabilmesi için hiçbir engel yok. Bununla ilgili de başvuruda bulunduk fakat hiçbir sonuç alamıyoruz. Burada oturan sakinler, 4,5 yıldır bu yolun tozunu pisliğini çekiyorlar, çamaşırlarını asamıyorlar. Ayrıca bütün araçlar buradaki dikenlerden, çivilerden, inşaat artıklarından dolayı zarar görüyor. Lastikleri sürekli patladığı için bu yolu kullanmak istemiyorlar. Dolayısıyla evlerine ulaşmak için uzun mesafe kat ediyorlar. Ayrıca ağır yükleri olduğu zaman taşıyamıyorlar.”