5,5 Yıl Sonra Göreve İade Edildi

Bodrum’da 5,5 yıl önce kanun hükmünde kararname ile ihraç edilen öğretmenin görevine iade edildiği öğrenildi. Kararın ardından Eğitim Sen tarafından basın açıklaması yapılarak ihraç edilen diğer sendika üyelerinin de göreve iade edilmesini istediler.

5,5 Yıl Sonra Göreve İade Edildi

Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanan Eğitim Sen üyeleri adına basın açıklamasını sendikanın Bodrum temsilcisi Yüksel Okyay okudu. Okyay, şunları söyledi:

“Eğitim Sen Bodrum Temsilciligi üyemiz Ruken Kaya Ay, bundan 66 ay önce işinden haksız, hukuksuz bir şekilde ihraç edilmişti. Komisyon kararı ile işe iade edildi.  5 yılı aşkın süredir mağdur edildi tıpkı binlerce KESK 'li arkadaşlarımız gibi. Bodrum da hala iade edilmeyi bekleyen 4 eğitim emekçisi, bir sağlık emekçisi, 1 büro emekçisi arkadaşımız var. AKP hükümeti OHAL’i fırsata çevirip on binlerce kamu emekçisini sorgusuz ve yargısız ihraç etti.

Hükümet OHAL’i fırsata çevirerek on binlerce kamu emekçisini sorgusuz ve yargısız ihraç etti. Tüm itiraz yollarının kapalı olması itirazlara neden olunca ve AİHM’e on binlerce başvuru yapılınca bir oyalama mekanizmasına ihraç duyuldu ve “OHAL İşlemleri için İnceleme Komisyonu görevlendirdi. Komisyon üyeleri çifter maaş alıp zulüme devam ettiler. KHK’lar ile ihraç edilen 4.239 KESK’li işlemin iptali için komisyona başvuruldu. Komisyon aradan 5. 5 yıl geçmesine rağmen hala binden fazla dosya hakkında karar dahi verilmedi. Haklarında herhangi bir soruşturma dahi bulunmayan KESK’li arkadaşlarımıza komisyonun verdiği ret kararlarını tanımıyor, protesto ediyoruz.  

Derhal zaman kaybetmeden haklarında mahkeme kararı olmayan ret kararlarının iptal edilmesi ve arkadaşlarımızın tüm haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmesi gerekiyor. “Ne acıdır ki, en az 17 kişi hayatlarını kaybettikten sonra ‘gidemeyecekleri’ görevlerine komisyon kararıyla iade edilmişlerdir.  Bir kaç hafta önce,  KHK’lı, 4 aylık bebeği olmasına rağmen, bayram günü kendini asarak intihar etti. Bir kez daha haykırıyoruz ki, geciken adalet adalet değildir. 100’den fazla insanımız ise ihraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar etmişlerdir. RET edilen başvurulardan 344’ü Barış Akademisyenlerine ait olup, 50 dosya ise karara bağlanmayı beklemektedir.”

Yüksel Okyay’ın açıklamasının ardından görevine iade edilen Ruken Kaya Ay ile OHAL Komisyonunun Red kararı verdiği Hülya Bayar konuşma yaptı.