6 Şüpheli Adliyede!..

Bodrum açıklarında 15 kişinin kurtarıldığı, 9 aylık bir bebeğin kaybolduğu göçmen olayı ile ilgili 6 kişi gözaltına alındı. 

6 Şüpheli Adliyede!..

Bodrum açıklarında 15 kişinin kurtarıldığı, 9 aylık bir bebeğin kaybolduğu göçmen olayı ile ilgili 6 kişi gözaltına alındı. 

Edinilen bilgiye göre Yunan adalarına geçmek için 20 Eylül günü Gündoğan Mahallesi’nden denize açılan kaçak göçmenlerin bindiği teknenin yakıtı bitti. Yalıkavak açıklarında yakıtı biten teknedeki Türk organizatör, kaçışı organize eden karadaki diğer organizatörlerden yakıt istedi. 

TARTIŞMA YAŞANDI, TEKNE YAN YATTI

Organizatör ve içerisindeki göçmenler yaklaşık 3 saat Yalıkavak açıklarında yakıt bekledi. Sabaha karşı tekne içerisinde yaşanan tartışma sonrası tekne yan yattı. Yan yatan teknede annesinin kucağında duran 9 aylık Hilya Ali isimli bebek, denize düştü. Daha sonra batan teknedeki 14 kaçak göçmen ve 1 göçmen kaçakçısı şüphelisi (Türk) olmak üzere toplam 15 kişi denizden sağ olarak kurtarıldı, organizatör G.Ç., gözaltına alındı. 

2 GÜN BOYUNCA ARANDI, FAKAT BULUNAMADI

Göçmenlerden alınan ilk ifadelerden lastik bot içerisinde toplam 16 kişi olduklarının öğrenilmesi üzerine kayıp olduğu belirlenen 9 aylık Hilya Ali’nin bulunması maksadıyla 2 gün boyunca arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi. 15 Ocak'ta, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde dünyaya geldiği bildirilen bebek bulunamadı.  

5 KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI 

Konu ile ilgili Bodrum KOM Grup Amirliği ekiplerince yapılan operasyonda su sporları çalışanı C.E., tekne tamircisi M.T., şoför M.K., işsiz G.D. ve otel çalışanı F.M. düzenlenen eşzamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. Şahısların kaldıkları odada, 6000 Euro, 5000 TL nakit para, çok sayıda cep telefonu ve tekne çalıştırma aparatları ele geçirildi. 

"Olası kasıtla adam öldürme" ve "Örgütlü olarak göçmen kaçakçılığı" suçlarından tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen 6 şüpheli ile ilgili duruşma devam ediyor.

Kaçışta kullanılan su sporları teknesinin ise 65 metre derinlikle olduğu tespit edildi.