65 Yaş Üstüne Sıcak Engeli

Çöl sıcaklarının etkisinde kalan Muğla’nın ilçelerinde sıcaklık rekorları kırılırken 6 saat için dışarı çıkmalarına izin verilen 65 yaş üstü vatandaşlar, aşırı sıcak nedeniyle ancak akşamüstü saatlerinde dışarı çıkabildi.

65 Yaş Üstüne Sıcak Engeli

Akdeniz ve Ege'de mevsim normallerinin üzerine çıkan hava sıcaklığı, Muğla'nın ünlü turizm merkezleri Marmaris, Bodrum ve Fethiye ile diğer ilçelerinde yaşamı olumsuz etkiledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle az sayıda kişinin dışarı çıktığı bölgede, yüksek sıcaklığın da etkisiyle cadde ve sokaklarda yoğunluk oldukça azaldı. 

Muğla’da güneş altında kalan termometreler 44 ila 47 dereceleri gösterdi. Gölgede ölçülen hava sıcaklıkları ise Bodrum’da 38.1, Marmaris’te 40,1, Ortaca'da 43.7, Dalaman’da 43.2, Köyceğiz’de 42.1, Milas. 42.3, Seydikemer’de 43.3, Fethiye’de 40.1 derece kaydedildi.

Meteoroloji Müdürlüklerden alınan bilgilere göre, ilçede meteorolojik verilerin kayıt altına alındığı 1980'li yıllardan bu yana, ilk kez mayısta hava sıcaklığı 40,1 derece kaydedildi.

Güneş altındaki termometrelerin 44 dereceyi gösterdiği ve deniz suyu sıcaklığının 22 derece ölçüldüğü Bodrum'da, vatandaşların evde kalmayı tercih etmesiyle cadde ve sokaklar boş kaldı.

12.00-18.00 saatleri arasından dışarı çıkmalarına izin verilen 65 yaş üstü vatandaşların birçoğu sıcak havadan dolayı dışarı çıkamadı. Çıkabilenler de havanın nispeten serinlediği 18.00’a doğru çıkabildiler. 1-2 saatliğine dışarı çıkabilen 65 yaş üstü vatandaşlar, sahil kenarlarında ve parklarda yürüyüş yaptı. 

Zamanını Kumbahçe sahilinde değerlendiren İbrahim İsmet Özceylan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Bugün hava sıcaktı. Onun için biraz geç çıktık. Saat 16.00 gibi çıkabildik” dedi. 

Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyüş yapan Ayşe Erdoğan da “Sıcak olduğu için dışarı çıkmada geciktik. Fırına kadar şöyle bir yürüyüş yaptık. Şimdi burada denize bile girilmiyor. Ama Kos Adası’nda giriyorlar” şeklinde konuştu.