76 Parseli Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Özelleştirme İdaresi’nin Bodrum Belediyesi'ne sorduğu 76 hazine arazisini Meclis gündemine taşıdı.

76 Parseli Meclis Gündemine Taşıdı

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Girgin “Korunması gereken alanlarımız bir bir ranta kurban ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Bodrum’da 4 milyon 500 bin metrekare büyüklüğündeki 76 parselin imar durumunu sordu. Özelleştirme İdaresi, imar planlarını kendisi yapıyor. 76 parselin durumunu Bodrum Belediyesine ne amaçla sordunuz”? dedi.

“Özellikle kamuya ait, ortak alanlarımızın muhafaza edilmesi gerekir. Yoksa bu alanları imara mı açmayı düşünüyorsunuz”? diyen Girgin, Adaboğazı üzerinden tepkisini gösterdi. Girgin şunları söyledi:

“Bodrumlunun itiraz ve direnciyle defalarca durdurulmuş olan imar talepleri, bu yeryüzü cennetinin küçücük adasından başlayarak bir kez daha canlanmış görünüyor. Bu alanlardan birisi 2 adadan oluşan Adaboğazı’dır. Tamamı 1. derece doğal sit ve tescilli meradır. Üzerinde kültür varlığı olarak tescilli Sarnıç yapısı ve "zeytinin binlerce yıllık atası" olarak bilinen yaklaşık 30 bin kök delice bulunmaktadır. Akvaryum Koyu dahil, kıyısı ve tüm alanıyla denizcilere, balıkçılara, çobanlara, doğa yürüyüşçülerine yani yöre insanımıza ve her türlü varlığa mekan ve yuva olmaya devam etmektedir. Bu alanların korunmaya ihtiyacı var, yağmalanmaya değil. Bodrumlular buna izin vermeyeceklerdir. Özelleştirme kapsamına alınmadan önce bir çalışma yapmak için bu bilgiler istenmiş. Bazıları imar planı içinde, bazılarının plana konu edilebilmesi için mera, sit vb. niteliklerin değiştirilmesi gerekiyor. Her ölçekteki planı değiştirebiliyorlar. İktidarın talebi doğrultusunda Özelleştirme idaresi plan yetkisini kafasına göre kullanmaya meyilli, sorun burada” diyen Girgin 'yatırım' gerekçesiyle Bodrum’un adım adım ranta kurban edilmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti. 

Girgin konuşmasını “Yürürlükteki imar planlarının yapılaşmaları tamamlanmış kısımlarında bile altyapı ve donatı ihtiyaçlarının henüz karşılanmamış olduğu gerçeğinden hareketle, planlanmış nüfusu arttırıcı yeni imar alanları oluşturarak Bodrum Yarımadasını yaşanamaz ve yönetilemez bir hale getirecek kararlar alınmamalı” diyerek tamamladı.