8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap...

Her ay farklı bir okulla, farklı bir Halikarnas Balıkçısı kitabının işleneceği “8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap” projesinin protokolü imzaladı. 

8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap...

Her ay farklı bir okulla, farklı bir Halikarnas Balıkçısı kitabının işleneceği “8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap” projesinin protokolü imzaladı. 

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı kapsamında, Bodrum Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi arasında “8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap” projesi ilgili işbirliği protokolü imzalandı. Halikarnas Balıkçısı Forumu destekleriyle Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen projede çocuklara etkili bir müze deneyimi yaşatarak, müzede öğrenme yöntemleriyle okumayı sevdirmek, Halikarnas Balıkçı’sını tanıtmak hedefleniyor. 

Bodrum Yarımadası’nda bulunan okulların katılımıyla gerçekleşecek projede, her ay farklı bir okulla, farklı bir Halikarnas Balıkçısı kitabı işlenecek. Her bir programa öğretmenler, araştırmacılar, yazarlar ve sanatçılardan oluşan konuşmacılar katılacak.  

Emekli Türkçe öğretmeni ve Halikarnas Balıkçısı Forumu Temsilcisi Hatice Yücel’in proje liderliğinde ve Bodrum Deniz Müzesi müdürü Selen Cambazoğlu koordinasyonunda ilerleyen projenin amaçları arasında, Halikarnas Balıkçısı’nı ve çok yönlü kişiliğini tanıtmak, hatırlatmak, yaşatmak, çocuklar ve müzeler arasında bağ kurmak, müze ve müze koleksiyonlarının bilinirliğini arttırmak, çocukların kitap okumayla olan bağlarını güçlendirmek, yazma becerilerini geliştirmek ve çocuklara çevre ve sanat bilinci vermek de var. 

7. 8. 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin hedef kitle olduğu proje için, Bodrum Yarımadası’nda bulunan okulların davet edilmesi sonucu belirlenecek 8 veya daha fazla okulun katılımı bekleniyor. 

Proje başlangıcında pilot okul olarak Merkez Turgut Reis Ortaokulu, müzede ilk okul grubu olarak yer aldı. 7. sınıflardan oluşan 44 kişilik öğrenci grubu, yazar İnci Gürbüzatik eşliğinde “Mavi Sürgün” kitabını işlediler. Bodrum’un tarihi, antik yerleşimler ve daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerin müzede öğrenme deneyimiyle, eğitim süreçlerine katkı sağlandı.